Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Podatek od czynności cywilnoprawnych

0
Podziel się:

Pytanie: Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zamierzam kupić od stowarzyszenia pewne ruchomości (używane wyposażenie biurowe: meble, komputery itp.) oraz prawa majątkowe (domeny i...

Pytanie: Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zamierzam kupić od stowarzyszenia pewne ruchomości (używane wyposażenie biurowe: meble, komputery itp.) oraz prawa majątkowe (domeny i witryny internetowe, pewną używaną przez stowarzyszenie nazwę). Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowane w Urzędzie Skarbowym jako płatnik VAT, bo wszelkie przychody, jakie do tej pory osiągało, były zwolnione z VAT. Ja też nie jestem VAT-owcem. Powstaje pytanie o należność podatku od czynności cywilnoprawnych, w tym wypadku od umowy kupna-sprzedaży. Art. 2 ust. 4 punkt b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi, że podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeśli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona z VAT z tytułu dokonania tej czynności. Otóż wydaje mi się, że stowarzyszenie powinno być zwolnione z VAT z tytułu dokonania tej czynności: jeśli chodzi o ruchomości, na podstawie Art. 43 ust. 1 punkt 1) ustawy o VAT, z którego (łącznie z ust. 2)
wynika, że zwolniona z podatku jest sprzedaż towarów używanych starszych niż pół roku (wszystkie ruchomości są starsze niż pół roku, a stowarzyszenie nie uzyskiwało zwrotu VAT przy zakupie tych ruchomości). Jeśli zaś chodzi o prawa majątkowe (domeny, witryny, nazwa), których sprzedaż na podstawie Art. 8 ust. 1 ustawy o VAT najwyraźniej traktuje się jako usługi, a więc jako coś, co podpada pod ustawę o VAT, to ich wartość/cena sprzedaży będzie dużo niższa niż równowartość 10 000 Euro. Ponieważ zaś stowarzyszenie nie uzyskiwało żadnych innych przychodów, które potencjalnie podpadałyby pod VAT, więc wydaje się, że ta sprzedaż praw majątkowych powinna być z kolei zwolniona z VAT na podstawie Art. 113 ust. 1 (czy też ust. 9). Jeżeli na tej podstawie faktycznie takie zwolnienie z podatku od czynności cywilno-prawnych przysługuje (dlatego że sprzedaż jest zwolniona z VAT), to kolejne pytanie jest takie: czy aby z takiego zwolnienia skorzystać sprzedaż może być na podstawie umowy kupna-sprzedaży ze stowarzyszeniem?
Czy też zamiast tego (albo w dodatku do tego) stowarzyszenie musi na te sprzedawane rzeczy wystawić rachunek? Czy może to być rachunek uproszczony (nie VAT-owski), czy musi być faktura VAT z wykazanym zwolnieniem? I czy stowarzyszenie może wystawić taki rachunek, jaki jest potrzebny nie prowadząc działalności gospodarczej i nie będąc zarejestrowanym płatnikiem VAT?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron...

prawo podatkowe
porady
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)