Notowania

prawo podatkowe
23.09.2014 05:11

Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania

Pytanie: Czy Urząd Skarbowy ma prawo żądać zapłaty 40 000 zł podatku za sprzedaż mieszkania, pieniądze za sprzedaż którego trafiły do banku celem spłaty kredytu, który był w międzyczasie...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: Czy Urząd Skarbowy ma prawo żądać zapłaty 40 000 zł podatku za sprzedaż mieszkania, pieniądze za sprzedaż którego trafiły do banku celem spłaty kredytu, który był w międzyczasie refinansowany? Urząd Skarbowy powołuje się na art. 21 ust. 1 pkt. 32 e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zmianami). Moje pytanie dotyczy podatku dochodowego płatnego po sprzedaży mieszkania kupionego w 2005 roku. W 2005 roku kupiłem mieszkanie powiedzmy za 400 000 zł. Na kupno mieszkania wziąłem kredyt hipoteczny w banku Millenium na 100% wartości mieszkania. W 2007 roku dostałem bardzo atrakcyjną ofertę kredytu hipotecznego w innym banku, Deutsche Bank, którym mogłem zrefinansować kredyt w Millenium. Suma kredytu i wszystkie warunki (wpis obciążający do księgi wieczystej, ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank) zupełnie nie uległy zmianie - był to kredyt hipoteczny na 100% wartości mieszkania w kwocie 400 000 zł (dwa lata spłaty rat nie wpłynęły na
wysokość kredytu ponieważ waluta CHF w międzyczasie podrożała). W 2009 roku postanowiłem mieszkanie sprzedać. Sprzedałem mieszkanie za 400 000 zł. Zgodnie z prawem nie minęło 5 pełnych lat od sprzedaży mieszkania więc powinienem zapłacić 10% podatku ryczałtowego od sumy za którą mieszkanie sprzedałem. Uznałem iż mam prawo skorzystać z ulgi podatkowej i nie zapłacić 10% podatku ponieważ dochód 400 000 zł został poświęcony w całości na spłatę kredytu hipotecznego, który to obecnie był w Deutsche Bank. Prawdą również jest, iż niemożliwością było sprzedanie mieszkania, a nie spłacenie kredytu ponieważ kredyt był hipoteczny na to właśnie mieszkanie. W umowie kredytowej banku Deutsche Bank jest napisane \"Cel kredytu: spłata zobowiązań w innym banku\". Urząd skarbowy nie uznał kredytu refinansowego jako \"na cele mieszkaniowe\" i żąda zapłaty ode mnie 40 000zł podatku jako 10% wartości mieszkania. Nie dysponuję tą kwotą ponieważ nie zarobiłem ani grosza na sprzedaży mieszkania i gdybym wiedział o takiej wykładni
US to nigdy bym mieszkania nie sprzedawał. Wygląda na to że urząd skarbowy za najbardziej miarodajny opis faktyczny wziął stwierdzenie na umowie kredytowej w Deutsche Bank \"cel kredytu: uregulowanie zobowiązań finansowych w innym banku\", kompletnie zaś nie wziął pod uwagę iż był to kredyt typowo hipoteczny na cele mieszkaniowe.

Odpowiedź: Z dniem 1 stycznia 2007 r. i z dniem 1 stycznia 2009 r. nastąpiła nowelizacja przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu/dochodu...

Tagi: prawo podatkowe, porady, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz