Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo podatkowe
29.03.2007 00:00

Małżonek zatrudniony w spółce osobowej

Pytanie: Od 2000 roku prowadzimy spółkę cywilną dwóch osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Obecnie jesteśmy w trakcie przekształcenia w spółkę jawną. Jeden ze wspólników ma...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: Od 2000 roku prowadzimy spółkę cywilną dwóch osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Obecnie jesteśmy w trakcie przekształcenia w spółkę jawną. Jeden ze wspólników ma niepracującą żonę i chciałby ją zatrudnić na umowę o pracę w przedsiębiorstwie prowadzonym przez naszą spółkę w dziale administracji. Czy są ograniczenia prawne w zatrudnianiu przez spółkę osobową (cywilna, jawna) małżonków wspólników? Wszak nie jest to ta sytuacja, że mąż zatrudnia żonę. Z kolei zatrudnienie na umowę o pracę jest znacznie korzystniejsze dla małżonka wspólnika niż współpracowanie jako osoba współpracująca płacąca ZUS przedsiębiorcy, a de facto nim nie będąca. Jeśli jest to dopuszczalne, to jak jest z księgowaniem kosztów zatrudnienia tej osoby w księdze przychodów i rozchodów (księgowość uproszczona, warunki ogólne)? Co można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub...

Tagi: prawo podatkowe, porady, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz