Notowania

prawo podatkowe
23.09.2014 05:11

Darowizna żonie w kilku przelewach

Pytanie: Pod koniec roku 2009 wykonałem kilka przelewów po ok. 2000 zł na konto mojej żony, o łącznej sumie ok. 14.000 zł. Od roku 2007 posiadamy rozdzielność majątkową. Proszę o potwierdzenie, że...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: Pod koniec roku 2009 wykonałem kilka przelewów po ok. 2000 zł na konto mojej żony, o łącznej sumie ok. 14.000 zł. Od roku 2007 posiadamy rozdzielność majątkową. Proszę o potwierdzenie, że darowizny dla żony mogą być zwolnione z podatku (zgodnie z art. 4a), jeśli zgłosimy ten fakt do US w przeciągu 6 miesięcy. Czy każdy z przelewów ma być zgłoszony na osobnym formularzu SD-Z2, czy możemy zgłosić je razem? Rozumiemy, że w tym przypadku nie odnosi się limit 9.637 zł, więc chyba nic nie stoi na przeszkodzie, aby żona i w roku 2010 dostawała ode mnie dowolne darowizny zwolnione z podatku? Czy US podejmuje się kontroli takich darowizn, jeśli tak, w jaki sposób? Czy ma prawo zażądać od banku pełnej historii konta żony / mojego?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. małżonka,...

Tagi: prawo podatkowe, porady, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz