Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
porady
10.01.2007 00:00

Wstąpienie w stosunek najmu lokalu komunalnego

Pytanie: W mieszkaniu (2 pokoje, kuchnia, o pow. mieszkalnej 33m2) należącym do zasobów komunalnych gminy zamieszkiwała najemczyni (stanu wolnego) z córką, zięciem,wnuczką jej mężem i nieletnią...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: W mieszkaniu (2 pokoje, kuchnia, o pow. mieszkalnej 33m2) należącym do zasobów komunalnych gminy zamieszkiwała najemczyni (stanu wolnego) z córką, zięciem,wnuczką jej mężem i nieletnią wnuczką. Zameldowana w mieszkaniu była Najemczyni, jej córka i wnuczka (od 18 lat), pozostałe osoby od kilku lat. Najemczyni zmarła 10.2006. Postępowanie spadkowe nie było przeprowadzone. Obecnie zostało złożone pismo o "przejęcie najmu" przez córkę zmarłej Najemczyni. W Urzędzie Miejskim poinformowano, że na osobę ma być nie więcej niż 6 m2 pow. mieszkalnej, czyli przy 5 osobach daje nam to 30m2, więc o 3 m2 przekraczają metraż. Urząd zaproponował im mniejsze mieszkanie 1 pokojowe. Zmarła Najemczyni ma jeszcze dwóch synów, którzy od wielu lat nie mieszkali z matką, nie są zameldowani w tym mieszkaniu i deklarują brak jakichkolwiek roszczeń do mieszkania. Czy stale zamieszkująca z Najemcą jej córka nie nabywa wprost najmu takiego lokalu bez względu na powierzchnię? Czy gmina może w powyższej sytuacji wykwaterować
do mieszkania o znacznie gorszym standardzie rodzinę z nieletnim dzieckiem? Czy córka zmarłej może wystąpić o wykup mieszkania? Czy przeprowadzenie postępowania spadkowego miałoby wpływ na przejęcie prawa najmu przez córkę zmarłej?

Odpowiedź: Jak rozumiemy w powyższej sytuacji córka zmarłej wniosła powództwo o ustalenie wstąpienia w stosunek najmu. Sytuację taką reguluje art. 691 § 1 kodeksu...

Tagi: porady, prawo, prawo mieszkaniowe
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz