Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Samochód w leasingu - czy można go wycofać z majątku firmy?

0
Podziel się:

Prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych /podatkowa księga przychodów i rozchodów/. Dla potrzeb działalności przez 4 lata korzystałem z leasingowanego samochodu, który po jego zakończeniu nabyłem ostatnią fakturą na firmę. Czy mogę obecnie z majątku firmy wycofać środek trwały w postaci w/w samochodu na moje własne potrzeby?

1. Przekazanie na potrzeby osobiste w świetle ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych

Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. z późn. zm.) przewidują iż osoba prowadząca działalność gospodarczą i używająca do tej działalności samochód uznany za środek trwały może w każdym momencie podjąć decyzję o wycofaniu z ewidencji środków trwałych i przeznaczeniu tego samochodu na potrzeby własne. Przekazanie samochodu na potrzeby własne jest czynnością, która w myśl przepisu art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie wywoła żadnych skutków, bowiem nie stanowi odpłatnego zbycia, w związku z czym podatnik nie osiągnie przychodu podlegającego opodatkowaniu. Zatem w sytuacji gdy podatnik przekaże samochód na potrzeby osobiste nie powstanie zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych, jednakże dla bezpieczeństwa rekomendujemy nabycie samochodu a następnie przekazanie w innym terminie niż nastąpi nabycie od leasingodawcy.

2. Przekazanie na potrzeby osobiste w podatku VAT

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przez sprzedaż towarów, na podstawie art. 4 ust. 8 tejże ustawy, rozumie się również dostawę, odpłatne świadczenie usług oraz wykonywanie innych czynności określonych w art. 2. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podlega m.in. odpłatna dostawa towarów. W myśl art. 7 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, przez odpłatną dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Jednocześnie zgodnie z art. 7 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  • - przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  • - wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części. Zatem w omawianym przypadku przekazanie na potrzeby osobiste będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT. Należy pamiętać iż wysokość podatku VAT będzie równa wysokości odliczonego podatku VAT od ceny zakupu /nie od rat leasingowych/.

Ponadto w myśl art. 29 ust. 10 ww. ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

Autor jest doradcą podatkowym

prawo gospodarcze
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Siwek Gaczyński - Kancelaria Prawnicza
KOMENTARZE
(0)