Notowania

porady
23.09.2014 05:11

Najem okazjonalny

Pytanie: Po wielu latach znów muszę wynająć mieszkanie. I okazuje się, że jestem chroniony przed eksmisją na bruk do tego stopnia, że w umowie najmu znalazła się taka klauzula: ,,Zgodnie z zapisami...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: Po wielu latach znów muszę wynająć mieszkanie. I okazuje się, że jestem chroniony przed eksmisją na bruk do tego stopnia, że w umowie najmu znalazła się taka klauzula: ,,Zgodnie z zapisami ustawy o najmie okazjonalnym Najemca do dnia 7 maja 2010 r. pod rygorem zerwania niniejszej Umowy przedstawi oświadczenie w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji komorniczej w przypadku eksmisji, gdzie jako adres do eksmisji wskaże lokal mieszkalny, będący własnością, znajdujący się w Warszawie. Najemca został poinformowany, że na akt notarialny będą musieli stawić się wszyscy właściciele mieszkania oraz przedstawić tytuł prawny do tego mieszkania. Koszt związany z tym aktem notarialnym ponosi w całości Najemca". Rozumiem i popieram potrzebę Wynajmującego, żeby mógł się \"w razie czego\" mnie pozbyć bez liczenia się z okresami ochronnymi. Ale nie mam żadnej możliwości przedstawienia \"na zaś\" mieszkania zastępczego. Akurat w moim przypadku eksmisja \"na bruk\" nie jest zasadniczo kłopotem.... Czy
jest możliwe stworzenie takiej klauzuli, która pozwalałaby mi poddać się egzekucji/eksmisji, ale bez wskazywania lokalu, gdzie mnie przyjmą? Jak można zastąpić w/w klauzulę, żeby Wynajmujący był chroniony, a najemca (czyli ja) nie musiał gwarantować, że ma się dokąd wyprowadzić (w końcu mogę i do hotelu, jeśli trzeba)? Jeśli w umowie najmu okazjonalnego nie ma takiej możliwości, to czy funkcjonuje jeszcze \"stara\" forma najmu, niepodlegająca ustawie o ochronie lokatorów?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 19a ust. 1 Ustawy o ochronie lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz zmianie Kodeksu cywilnego, dalej u.ochr.lok., umową najmu okazjonalnego...

Tagi: porady, prawo, prawo mieszkaniowe
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz