Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Udzielenie członkom zarządu pełnomocnictwa do działania

0
Podziel się:

Czy skuteczne jest udzielenie przez jednego członka zarządu drugiemu pełnomocnictwa do działania w jego imieniu w przypadku gdy w spółce obowiązuje reprezentacja dwóch członków zarządu łącznie? W naszej spółce obowiązuje reprezentacja łączna, gdzie oświadczenia w imieniu spółki składają obaj członkowie zarządu, jednak często jeden z nas musi wyjeżdżać w sprawach służbowych.

Udzielenie członkom zarządu pełnomocnictwa do działania

Kodeks spółek handlowych zakreśla w art. 204 i 205 zarówno zakres prowadzenia spraw spółki jak i jej reprezentacji wobec osób trzecich. Członek zarządu uprawniony jest zatem także do udzielenia w swoim imieniu pełnomocnictwa do działania w określonym w pełnomocnictwie zakresie.

Jak wskazuje najświeższe orzecznictwo Sądu Najwyższego, dopuszczalne jest udzielenie przez jednego z członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, uprawnionego do jej reprezentowania łącznie z drugim członkiem zarządu, pełnomocnictwa drugiemu z członków zarządu do zastępowania go przy poszczególnych czynnościach, podejmowanych w imieniu spółki.

Wobec takiego stanowiska SN niewskazane jest zatem udzielanie przez jednego z członków zarządu drugiemu z nich na zasadzie przekazania wszystkich uprawnień, lecz czytelniejsza będzie taka forma pełnomocnictwa, określająca katalog czynności, możliwych do podejmowania w imieniu członka zarządu udzielającego pełnomocnictwa.

prawo
porady
prawo handlowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Siwek Gaczyński - Kancelaria Prawnicza
KOMENTARZE
(0)