Notowania

porady
12.02.2009 00:00

Prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy

Pytanie: Znajomy otrzymał zakaz prowadzenia pojazdów. Sąd drugiej instancji skrócił zakaz do jednego roku, przy czym wydanie wyroku niewiele wyprzedza termin upływu zakazu. Z innej Państwa odpowiedzi...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pytanie: Znajomy otrzymał zakaz prowadzenia pojazdów. Sąd drugiej instancji skrócił zakaz do jednego roku, przy czym wydanie wyroku niewiele wyprzedza termin upływu zakazu. Z innej Państwa odpowiedzi dowiedziałem się, że sąd przesyła wyrok do organu administracji a ten na wniosek skazanego zwraca prawo jazdy. Jednak taka procedura może trochę potrwać i wyjść poza termin upływu zakazu. Czy w takiej sytuacji skazany odzyskuje uprawnienie do prowadzenia pojazdu niezależnie od fizycznego otrzymania dokumentu? Czy wówczas może prowadzić samochód narażając się jedynie na odpowiedzialność z tytułu kierowania bez posiadania przy sobie dokumentu? Czy w tej ostatniej sytuacji może uchylić się od odpowiedzialności z powodu braku winy?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 38 ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na każde żądanie uprawnionego organu dokument...

Tagi: porady, porady prawne, prawo administracyjne, prawo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz