Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Proces Tusk-Urban. Będą przeprosiny dla premiera

0
Podziel się

Poszło o przekleństwa, które przypisano premierowi. Właściciel Nie tłumaczył, że to żart primaaprilisowy, który ukazał się 29 marca.

Proces Tusk-Urban. Będą przeprosiny dla premiera
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bEivdsqJ

Jerzy Urban musi przeprosić premiera Donalda Tuska za żart primaaprilisowy z tygodnika _ Nie _, polegający na przypisaniu Tuskowi nieparlamentarnych wypowiedzi w rozmowach podczas kibicowania na meczu piłkarskim - orzekł dziś Sąd Okręgowy w Warszawie.

Urban musi przeprosić jedynie w swojej gazecie - tygodniku _ Nie _ oraz na portalu internetowym tygodnika. W pozostałych mediach i portalach nie musi przepraszać.

Orzekający w sprawie sędzia Jacek Tyszka musiał ocenić, czy żart primaaprilisowy, jakim była publikacja w _ Nie _ (co od razu przyznawał sam Urban), może godzić w dobra osobiste. _ - Nie zakazujmy prima aprilis, to tradycja mająca kilkaset lat _ - mówił prawnik pozwanej redakcji. _ Tradycja nie uchyla ochrony dóbr osobistych _ - argumentowała prawniczka premiera.

bEivdsqL

Szef rządu wytoczył proces wydawcy tygodnika _ Nie _ za publikację, która w internecie ukazała się 29 marca. Napisano tam, że za pomocą specjalistycznego sprzętu szpiegowskiego dziennikarzom udało się podsłuchać rozmowy premiera z innymi VIP-ami na trybunie honorowej Stadionu Narodowego podczas meczu piłkarskiego Polska-Ukraina. W tekście pojawiły się wypowiedzi przypisane m.in.: Tuskowi, Lechowi Wałęsie, Jolancie Kwaśniewskiej i Grzegorzowi Schetynie. Padały nieparlamentarne zwroty.

Wkrótce potem sam Urban oświadczył, że artykuł był żartem primaaprilisowym, a wszystkie wypowiedzi zmyślono. Pozew premiera (rzecznik rządu Paweł Graś zapewniał, że Tusk złożył go jako osoba prywatna, a nie prezes Rady Ministrów) był gotowy już 2 kwietnia. Tusk żądał przeprosin w tygodniku Urbana i w innych mediach (także na portalach internetowych - nie tylko informacyjnych, ale i plotkarskich) za podanie nieprawdziwych informacji, które _ godzą w jego dobre imię i podważają zaufanie niezbędne do wykonywania funkcji premiera _.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto pierwsze efekty podróży Tuska do Afryki Wizyta premiera w RPA i Zambii ma potrwać do 21 października. Towarzyszą mu biznesmeni z m.in. Ursusa i Famuru.
Druga odsłona procesu Tuska z Urbanem - _ Choć prawo stoi ponad obyczajem, to obyczaj respektuje _ - replikuje Urban.
Donald Tusk na krańcach świata Szef rządu weźmie udział w Forum Biznesu w Johannesburgu. Po wizycie w RPA pojedzie do Zambii.
bEivdsrm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)