Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kodeks postępowania karnego - są poprawki Senatu

0
Podziel się:

Według propozycji senatorów, sąd ma mieć większą swobodę w podejmowaniu decyzji o zwrocie kosztów podróży dla świadków i tłumaczy.

Kodeks postępowania karnego - są poprawki Senatu
(Mikdam/Dreamstime)

Uściślające poprawki do dwóch projektów nowelizacji procedur sądowych: w sprawie zasad zwrotu kosztów podróży świadków i tłumaczy oraz unikania dublowania śledztw w różnych krajach UE, wprowadzili wczoraj senatorowie. Ustawy wrócą do Sejmu.

Uchwalona z inicjatywy Senatu - naprawiającego prawo po wyrokach Trybunału Konstytucyjnego - nowela Kodeksu postępowania karnego, całościowo reguluje kwestie należności dla świadków, biegłych i tłumaczy zarówno na potrzeby procesów karnych, jak i cywilnych oraz administracyjnych, podatkowych, a także udziału świadków i biegłych w działaniach dochodzeniowo-śledczych. Za wzór posłużyły niedawno nowelizowane przepisy z prawa cywilnego. Po tym jak nowelizacja trafiła do Senatu, Izba postanowiła wprowadzić do niego cztery poprawki redakcyjno-uściślające. Senat przyjął je jednogłośnie.

Obecne przepisy przewidują, że świadkowi, który musi np. dojechać do sądu do innej miejscowości niż ta, w której mieszka, i złożyć zeznania, przysługuje prawo do zwrotu kosztów podróży, niekiedy także noclegu, ale system ten ma ograniczenia - w ramach zwrotu kosztów podróży sąd może zwrócić równowartość podróży pociągiem pośpiesznym w wagonie drugiej klasy. Nie ma pewności, czy np. świadek ze Szczecina, który musiałby stawić się np. w sądzie w Przemyślu mógłby liczyć na zwrot za miejscówkę w kuszetce lub hotel.

Nowe przepisy zakładają, że sąd ma mieć większą swobodę w podejmowaniu decyzji o zwrocie kosztów. _ Świadkowi przysługuje zwrot kosztów podróży - z miejsca jego zamieszkania do miejsca wykonywania czynności postępowania na wezwanie sądu lub organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze - w wysokości rzeczywiście poniesionych racjonalnych i celowych kosztów przejazdu własnym samochodem lub innym odpowiednim środkiem transportu _ - głosi nowy zapis. Uregulowano też zasady ubiegania się o zwrot utraconych zarobków i noclegu - jeśli był niezbędny i o ile został należycie udokumentowany we wniosku.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/176/m222384.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ziobro;chce;ostrzejszych;kar;za;zabojstwo;dziecka,89,0,1121113.html) *Nowy pomysł Ziobry na ostrzejsze kary * Co najmniej 25 lat dla zabójcy dziecka. Solidarna Polska chce aby takie zabójstwo kwalifikować jako to ze szczególnym okrucieństwem. Trzy redakcyjne poprawki Senat postanowił też wprowadzić do uchwalonej niedawno przez Sejm innej nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, którego zadaniem jest m.in. unikanie równoległego prowadzenia śledztw przeciw tym samym osobom w różnych krajach i karania za ten sam czyn. Rozwiązanie prawne opiera się na znanym od 10 lat w UE mechanizmie wzajemnego uznawania orzeczeń.

Dzięki nowelizacji każde państwo-członek UE będzie mogło - w uzgodnieniu z innym zainteresowanym krajem - przekazać do dalszego prowadzenia wszczęte postępowanie, a własne zakończyć. W konsultacjach ma być ustalane, który kraj może przejąć śledztwo z największą korzyścią dla sprawy.

Druga zmiana ma umożliwić przekazanie nadzoru nad wolnościowymi środkami zapobiegawczymi (wszystko poza aresztem, czyli np. dozór policji, zakaz opuszczania kraju, kaucja itp.) do państwa stałego pobytu oskarżonego. Dotyczy to sprawców mniej poważnych przestępstw i ma pozwolić na zapobieżenie nadużywaniu kosztownego dla budżetu i dotkliwego dla człowieka aresztu w błahej sprawie. Dziś jest tak, że skoro cudzoziemiec nie ma w Polsce miejsca stałego pobytu, musi zostać aresztowany, będąc oskarżonym o czyn, za który mógłby być skazany jedynie na karę w zawieszeniu.

Po wdrożeniu Europejskiego Nakazu Nadzoru - bo tak nazywa to decyzja ramowa UE - w przypadku niestawiennictwa cudzoziemca na wezwanie organu prowadzącego, można będzie wobec niego wydać Europejski Nakaz Aresztowania.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Najważniejsze zmiany Strony postępowania mają obowiązek przytaczania wszystkich okoliczności faktycznych i dowodów bez zwłoki, aby proces przebiegał sprawnie i szybko.
Zmienią kodeks karny. "Sprawa jest poważna" PO na początku lipca zgłosi projekt zmian w kodeksie karnym dotyczący tzw. mowy nienawiści - poinformował szef klubu PO Rafał Grupiński.
Dozór elektroniczny. Zmiany weszły w życie Zmiany w ustawie o systemie dozoru m.in. mają zwiększyć liczbę skazanych odbywających karę poza więzieniami.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)