Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przeszukanie mieszkania w nocy

0
Podziel się:
Przeszukanie mieszkania w nocy

Jestem podejrzanym w sprawie karnej. Wczoraj późnym wieczorem w moim mieszkaniu zjawili się policjanci z nakazem przeszukania. Słyszałem że policjantom nie wolno dokonywać przeszukania w nocy. Czy to prawda?

Podstawą do prowadzenia przeszukania jest m.in. uzasadnione przypuszczenie, że w lokalu, który ma zostać przeszukany zostaną znalezione rzeczy mogące stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu w postępowaniu karnym. Z tych samych powodów można dokonać przeszukania osoby, jej ubrania i podręcznych przedmiotów.

Organ prowadzący przeszukanie winien okazać osobie, u której przeprowadzane ma być przeszukanie, postanowienie sądu lub prokuratora o przeprowadzeniu przeszukania.

Jednakże w wypadkach niecierpiących zwłoki, przeszukanie może być dokonane nawet po samym okazaniu legitymacji służbowej. Co prawda można zażądać aby takie przeszukanie zostało zatwierdzone przez sąd lub prokuratora, ale nie zmienia to faktu, że policjanci mogą wejść do Pańskiego mieszkania i bez nakazu.

Co do zasady przeszukanie nie może być prowadzone w godzinach nocnych tj. pomiędzy godziną 22 a 6 rano. Jednakże jeśli policjanci rozpoczną przeszukanie w porze dziennej to mogą je kontynuować mimo nastania pory nocnej. Może się więc zdarzyć, że policja wejdzie do Pańskiego mieszkania o godzinie 21.59 i rozpocznie przeszukanie, które będzie trwało całą noc i wszystko będzie zgodne z przepisami.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Siwek Gaczyński - Kancelaria Prawnicza
KOMENTARZE
(0)