Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obrońca z urzędu

0
Podziel się:

Mam sprawę karną za jazdę po pijanemu ale nie stać mnie na adwokata. Czy istnieje możliwość przyznania obrońcy z urzędu?

Mam sprawę karną za jazdę po pijanemu ale nie stać mnie na adwokata. Czy istnieje możliwość przyznania obrońcy z urzędu?

Co do zasady kodeks postępowania karnego wskazuje, że oskarżony, który nie ma obrońcy z wyboru, może żądać aby przyznano mu obrońcę z urzędy jeśli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny. Jeżeli po ustanowieniu obrońcy z urzędu sąd poweźmie informację, że nie istnieją okoliczności uzasadniające przyznanie obrońcy z urzędu to może cofnąć taką decyzję.

K.p.k. stanowi, że oskarżony musi mieć obrońcę gdy:

- jest nieletni;

- jest głuchy, niemy lub niewidomy,

- zachodzi uzasadniona wątpliwość co do jego poczytalności;

- w postępowaniu przed sądem okręgowym, który jest zarazem sądem pierwszej instancji, jeśli zarzucono mu zbrodnię lub jest pozbawiony wolności.

W pana przypadku mamy do czynienia z oskarżeniem o popełnienie przestępstwa z art. 178a k.k. , które jest występkiem i co do zasady jest rozpoznawane w pierwszej instancji przez sąd rejonowy. Oznacza to, że nie ma Pan prawa do obligatoryjnie przyznawanego obrońcy z urzędu.

Jedyną szansą na obrońcę z urzędu jest wykazanie, że zachodzą uzasadnione wątpliwości co do Pańskiej poczytalności lub przedstawienie sądowi dokumentów wskazujących na to, że nie jest pan w stanie ponieść kosztów obrońcy z urzędu bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Siwek Gaczyński - Kancelaria Prawnicza
KOMENTARZE
(0)