Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IV SA/Wa 1471/10 - Wyrok WSA w Warszawie z 2010-11-05

0
Podziel się:

Uzyskanie - w opraciu o ort. 190 ustawy Prawo ochrony środowiska - decyzji przenoszącej prawa i obowiązki wynikające z udzielonego pozwolenia zintegrowanego nie stoi na przeszkodzie mozliwości wnioskowania o dokonanie późniejszej zmiany warunków tego pozwolenia zintegrowanego w terminie jego obowiązywania, w zakresie wynikających z niego praw i obowiązków. Dopuszczalność dokonania żądanych zmian winna być jednak rozpatrywana, w kontekście obowiązujących przepisów, w tym przepisów prawa wspólnotowego, podobnie jak ma to miejsce odnośnie pozwoleń, z których prawa nie były przenoszone.

Tezy

Uzyskanie - w opraciu o ort. 190 ustawy Prawo ochrony środowiska - decyzji przenoszącej prawa i obowiązki wynikające z udzielonego pozwolenia zintegrowanego nie stoi na przeszkodzie mozliwości wnioskowania o dokonanie późniejszej zmiany warunków tego pozwolenia zintegrowanego w terminie jego obowiązywania, w zakresie wynikających z niego praw i obowiązków. Dopuszczalność dokonania żądanych zmian winna być jednak rozpatrywana, w kontekście obowiązujących przepisów, w tym przepisów prawa wspólnotowego, podobnie jak ma to miejsce odnośnie pozwoleń, z których prawa nie były przenoszone.

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Alina Balicka, Sędzia WSA Tomasz Wykowski, Protokolant st. ref. Marcin Lesner, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 listopada 2010 r. sprawy ze skargi Zakładu U. Sp. z o.o. z siedzibą w M. na decyzję Ministra Środowiska z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania. uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Sądu Administracyjnego decyzją z dnia [...].05.2010 r. Minister Środowiska umorzył postępowanie prowadzone przed organem I instancji, uchylając decyzję Marszałka Województwa [...] z dnia [...].02.2010 r. zmieniającą decyzję Wojewody [...] z dnia [...].06.2007 r., udzielającą pozwolenia zintegrowanego dla instalacji - składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w m. G.. D..

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Minister stwierdził, że prawa i obowiązki wynikające z decyzji Wojewody [...] z dnia [...].06.2007 r., udzielającej pozwolenia zintegrowanego dla tej instalacji przeniesione zostały decyzją Marszałka Województwa [...] z dnia 30.05.2008 r. z M. Sp. z o.o. z siedzibą w G. na Zakład Usług Komunalnych U. sp. z o. o. z siedzibą w M.. Zakład ten wystąpił o dokonanie zmiany przeniesionego na niego pozwolenia zintegrowanego, wskazując zakres żądanych zmian. Decyzja zmieniająca Marszałka Województwa [...] z dnia [...].02.2010 r. nie spełniła oczekiwań Wnioskodawcy. We wniesionym odwołaniu sformułował zastrzeżenia odnośnie dokonanych zmian, dotyczących nadpowierzchniowej pojemności składowiska oraz technologii składowania odpadów. Zarzucił nadto dokonanie zmian merytorycznych decyzji, nie wnioskowanych przez Zakład Usług Komunalnych U. sp. z o. o., tj. zmianę pojemności nadpoziomowej części składowiska ze 133.000 m3 na 113.000 m3. Jednocześnie Zakład wniósł o usunięcie z uzasadnienia
kwestionowanej decyzji nakazu wystąpienia z wnioskiem o aktualizację pozwolenia, przed przystąpieniem do eksploatacji składowiska sposobem nad powierzchniowym.

Organ odwoławczy wyszedł z założenia, że skoro uprawnienia z owego pozwolenia zintegrowanego zostały na Wnioskodawcę przeniesione w trybie art. 190 ustawy Prawo ochrony środowiska (dalej określanej Poś), a więc instalację tę eksploatuje na podstawie dwóch decyzji - pierwotnego pozwolenia zintegrowanego oraz decyzji przenoszącej na niego to pozwolenie, to wykluczona jest możliwość dokonania na wniosek Zakładu Usług Komunalnych U. sp. z o. o. zmiany

owego pozwolenia zintegrowanego z dnia [...].06.2007 r. w zakresie warunków, czy terminu obowiązywania w trybie art. 155 Kpa.

We wniesionej skardze pełnomocnik Zakładu Usług Komunalnych U. sp. z o. o. zarzucił Ministrowi dokonanie błędnej wykładni art. 190 Poś, nie zastosowanie art. 192 tej ustawy, sporządzenie uzasadnienia zaskarżonej decyzji z naruszeniem art. 107 § 3 w zw. z art. 9 i 11 Kpa, przez brak wyjaśnienia na jakiej podstawie przyjęto, że norma zawarta w treści przepisu art. 190 Poś zakazuje dokonywania zmian udzielonych pozwoleń zintegrowanych, przeniesionych na inny podmiot. W ocenie strony skarżącej, uprzednie dokonanie zmiany podmiotowej pozwolenia zintegrowanego w oparciu o art. 190 Poś nie stoi na przeszkodzie późniejszej jego zmianie przedmiotowej, przeprowadzonej na podstawie art. 192 Poś. Inne rozwiązanie nie byłoby racjonalne, bo w efekcie "pierwotne" strony tych decyzji znajdowałyby się w pozycji uprzywilejowanej w stosunku do podmiotów, które te prawa i obowiązki nabyły na podstawie art. 190 Poś. Dodatkowo brak wskazania przesłanek, które w ocenie organu odwoławczego, przemawiały za takim rozstrzygnięciem,
nie pozwalał stronie skarżącej prześledzić toku rozumowania Ministra. W późniejszym piśmie procesowym pełnomocnik skarżącego Zakładu zaznaczył, że jego mocodawca w myśl art. 3 pkt 31 oraz pkt 41 Poś jest podmiotem prowadzącym instalację, jako uprawniony do władania przedmiotową instalacją na podstawie zawartej umowy dzierżawy, a więc stosunku zobowiązaniowego. Do skarżącego Zakładu znajduje zatem zastosowanie art. 192 Poś.

W odpowiedzi na skargę Minister Środowiska wniósł o jej oddalenie i podtrzymał argumentację zawartą w zaskarżonej decyzji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył co następuje.

Skarga zasługuje na uwzględnienie, bowiem zaskarżona decyzja wydana została z naruszeniem przepisów prawa materialnego, co miało wpływ na wynik sprawy.

W rozpatrywanej sprawie nie ulega wątpliwości, iż wnioskujący o zmianę przedmiotowego pozwolenia zintegrowanego - Zakład Usług Komunalnych U. sp. z o. o. jest podmiotem władającym instalacją - składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w m. G. gm. D., z racji posiadanej umowy dzierżawy tej instalacji (art. 3 pkt 31 w zw. z pkt 41 Poś). Z tej to przyczyny decyzją Marszałka Województwa [...] z dnia [...].05.2008 r. zostały na

niego przeniesione prawa i obowiązki wynikające z owego pozwolenia zintegrowanego, udzielonego M. Sp. z o.o. z siedzibą w G. decyzją Wojewody [...] z dnia [...].06.2007 r. Wstąpił zatem w pełnię praw, a zarazem i obowiązków swego poprzednika prawnego. Przedmiotem postępowania dotyczącego przeniesienia tych praw i obowiązków była cała przedmiotowa instalacja w dotychczasowym kształcie. Wydanie decyzji pozytywnej, a więc przenoszącej pełnię praw i obowiązków wywołało ten skutek, że Wnioskodawca - Zakład Usług Komunalnych U. sp. z o. o. wstąpił we wszystkie prawa i obowiązki dotychczasowego posiadacza instalacji. Posiadaczowi temu przysługiwało m. in. prawo wnioskowania o zmianę udzielonego mu pozwolenia zintegrowanego w trybie art. 192 Poś w zw. z art. 155 Kpa, oczywiście w czasie obowiązywania tego pozwolenia. Z decyzji Wojewody [...] z dnia [...].06.2007 r., udzielającej pozwolenia zintegrowanego dla instalacji - składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w m. G. gm. D. wynika, iż obowiązuje ono
do końca 2016 r. Zatem wskazana sukcesja praw przeniosła na skarżący Zakład również i to uprawnienie. Żadna norma prawna uprawnienia tego - co do zasady - nie wyłącza. Argumentacja organu, podniesiona w zaskarżonej decyzji, mogła zaś znajdować zastosowanie jedynie do decyzji przenoszącej owo pozwolenie, która winna formułować prawa i obowiązki w ich dotychczasowym kształcie.

Całkowicie odrębną kwestią jest natomiast późniejsza dopuszczalność wprowadzenia żądanych zmian do przeniesionego już pozwolenia zintegrowanego. W takiej sytuacji, w ocenie Sądu, w pełni znajduje zastosowanie art. 192 Poś. Podyktowane jest to uprawnieniem podmiotu przenoszącego to pozwolenie do żądania zmiany warunków pozwolenia, które to uprawnienie w ramach sukcesji praw i obowiązków w oparciu o art. 190 Poś przechodzi na sukcesora. Sukcesorem tym w rozpatrywanej sprawie jest skarżący Zakład.

Wskazana interpretacja art. 192 Poś wynika z przyjętej przez ustawodawcę krajowego koncepcji nabycia w tym trybie przez następcę poza pełnią obowiązków, również pełni praw poprzednika. Minister nie był więc uprawniony do pominięcia w rozpatrywanej sprawie tego przepisu oraz zinterpretowania art. 190 Poś w sposób wyłączający dopuszczalność późniejszej zmiany warunków udzielonego pozwolenia, z którego prawa zostały przeniesione. Doszło zatem do naruszenia przepisów prawa materialnego, które miało wpływ na wynik sprawy.

Uzyskanie - w oparciu o art. 190 ustawy Prawo ochrony środowiska - decyzji przenoszącej prawa i obowiązki wynikające z udzielonego pozwolenia zintegrowanego nie stoi na przeszkodzie możliwości wnioskowania o dokonanie późniejszej zmiany warunków tego pozwolenia zintegrowanego w terminie jego obowiązywania, w zakresie wynikających z niego praw i obowiązków. Dopuszczalność dokonania żądanych zmian winna być jednak rozpatrywana, w kontekście obowiązujących przepisów, w tym przepisów prawa wspólnotowego, podobnie jak ma to miejsce odnośnie pozwoleń, z których prawa nie były przenoszone.

Na marginesie należy także zauważyć, iż lakoniczne uzasadnienie zaskarżonej decyzji istotnie nie spełnia wymogów wynikających z art. 107 § 3 Kpa w zw. z art. 11 oraz 9 Kpa. Wskazane uchybienie przepisów postępowania nie miało jednakże istotnego wpływu na wynik sprawy. Sąd nie znalazł nadto podstaw do stwierdzenia nieważności zaskarżonej decyzji, o co wnioskowano w skardze w pierwszej kolejności.

Z przytoczonych przyczyn Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na zasadzie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. nr 153, poz. 1270 ze zm.) - orzekł jak w sentencji.

O zwrocie kosztów postępowania sądowego Sąd nie rozstrzygnął w myśl art. 210 § 1 P.p.s.a., z racji braku wniosku w tym zakresie.

Po uprawomocnieniu się niniejszego wyroku należy ponownie rozpoznać wniesione odwołanie, z uwzględnieniem oceny prawnej zawartej w tym wyroku.

orzecznictwo nsa
orzecznictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)