Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

II SA/Lu 949/07 - Postanowienie WSA w Lublinie z 2008-01-14

0
Podziel się:

1. Przesłanki przyznania prawa pomocy osobie fizycznej sformułowane w art. 246 par. 1 pkt 2 p.p.s.a. opare są na zwrotach szacunkowych, których samodzielne stosowanie wywołuje konieczność oszacowania wystąpienia określonych w zwrotach szacunkowych stanów faktycznych. Dlatego oceniając zasadność wniosku należy porównać wysokość obciążeń finansowych związanych z danym postępowaniem ciążących na stronie wnoszącej o przyznanie prawa pomocy do jej możliwości finansowych.
2. Brak możliwości przypisania stronie postępowania wnoszącej o przyznanie prawa pomocy obowiązku ponoszenia obciążeń finansowych związanych z postępowaniem uniemożliwia oszacowanie wystąpienia stanów faktycznych zawartych w przepisie art. 246 par. 1 pkt 2 p.p.s.a. od zasitnienia, których przepis ten uzależnia przyznanie prawa pomocy a tym samym i uwzględnienia wniosku o przyznanie prawa pomocy.

Tezy

  1. Przesłanki przyznania prawa pomocy osobie fizycznej sformułowane w art. 246 par. 1 pkt 2 p.p.s.a. opare są na zwrotach szacunkowych, których samodzielne stosowanie wywołuje konieczność oszacowania wystąpienia określonych w zwrotach szacunkowych stanów faktycznych. Dlatego oceniając zasadność wniosku należy porównać wysokość obciążeń finansowych związanych z danym postępowaniem ciążących na stronie wnoszącej o przyznanie prawa pomocy do jej możliwości finansowych.
  1. Brak możliwości przypisania stronie postępowania wnoszącej o przyznanie prawa pomocy obowiązku ponoszenia obciążeń finansowych związanych z postępowaniem uniemożliwia oszacowanie wystąpienia stanów faktycznych zawartych w przepisie art. 246 par. 1 pkt 2 p.p.s.a. od zasitnienia, których przepis ten uzależnia przyznanie prawa pomocy a tym samym i uwzględnienia wniosku o przyznanie prawa pomocy.

Sentencja

Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie Jarosław Harczuk po rozpoznaniu w dniu 14 stycznia 2008 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku M.M. o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym poprzez zwolnienie w całości od wpisu sądowego od wniesionej skargi w sprawie ze skargi A.M. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie opłaty legalizacyjnej p o s t a n a w i a odmówić przyznania prawa pomocy.

Uzasadnienie

Uczestnik postępowania M. M. na urzędowym formularzu wniosku o przyznanie prawa pomocy symbol PPF wniosła o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym poprzez zwolnienie w całości od wpisu sądowego od wniesionej skargi.

Referendarz sądowy stwierdził, że:

Wniosek o przyznanie prawa pomocy nie zasługuje na uwzględnienie.

Stosownie do art. 246 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) zwanej dalej "p.p.s.a.", przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej następuje w zakresie częściowym, gdy wykaże, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania, bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Przesłanki przyznania prawa pomocy osobie fizycznej sformułowane w art. 246 § 1 pkt 2 p.p.s.a. oparte są na zwrotach szacunkowych, których samodzielne stosowanie wywołuje konieczność oszacowania wystąpienia określonych w zwrotach szacunkowych stanów faktycznych. Dlatego oceniając zasadność wniosku należy porównać wysokość obciążeń finansowych związanych z danym postępowaniem, ciążących na stronie wnoszącej o przyznanie prawa pomocy do jej możliwości finansowe.

Zgodnie z art. 214 § 1 p.p.s.a. do uiszczenia kosztów sądowych obowiązany jest ten, kto wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powoduje wydatki. Poza wszelkim sporem w sprawie niniejszej pozostaje to, że skargę na postanowienie Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...], Nr [...] wniósł małżonek uczestniczki postępowania A. M.. Dlatego też to na nim ciąży obowiązek uiszczenia wpisu sądowego od wniesionej skargi i tylko on, jako strona zobowiązana do uiszczenia wpisu sądowego od wniesionej skargi może ubiegać się o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym poprzez zwolnienie od wpisu sądowego od wniesionej skargi. Brak możliwości przypisania stronie postępowania wnoszącej o przyznanie prawa pomocy obowiązku ponoszenia obciążeń finansowych związanych z postępowaniem uniemożliwia oszacowanie wystąpienia stanów faktycznych zawartych w przepisie art. 246 § 1 pkt 2 p.p.s.a. od zaistnienia których przepis ten uzależnia przyznanie prawa pomocy, a tym samym i uwzględnienie wniosku
o przyznanie prawa pomocy. Z tych powodów referendarz sądowy nie uwzględnił wniosku uczestniczki postępowania o przyznanie prawa pomocy.

Wobec powyższego, referendarz sądowy działając na podstawie art. 258 § 2 pkt 7 p.p.s.a. i art. 246 § 1 pkt 2 p.p.s.a. orzekł jak w postanowieniu.

orzecznictwo nsa
orzecznictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)