Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

II SA/Bk 358/04 - Postanowienie WSA w Białymstoku z 2004-07-01

0
Podziel się:

Niedopuszczalność skargi powoduje jej odrzucenie.

Tezy

Niedopuszczalność skargi powoduje jej odrzucenie.

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku Wydział II w składzie następującym: Asesor WSA U.B. Rymarska (spr.), , , po rozpoznaniu w dniu 1 lipca 2004 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J. C. na postanowienie Sądu Okręgowego w S. z dnia [...] września 2003 r. Nr [...] w przedmiocie zasiedzenia p o s t a n a w i a odrzucić skargę.-

Uzasadnienie

J. C. złożył skargę na postanowienie Sądu Okręgowego w S. z dnia [...] września 2003 r. Nr [...] w przedmiocie zasiedzenia. Skarga wpłynęła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który postanowieniem z dnia 27 kwietnia 2004 r. sygn. akt VI SA/Wa 271/04 uznał się niewłaściwym miejscowo do rozpatrzenia skargi przekazał ją do rozpoznania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku zważył, co następuje.

Przedmiotem wymiaru sprawiedliwości sprawowanego przez sądy administracyjne jest zgodnie z postanowieniami art. 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. Prawo o ustroju sądów administracyjnych ( Dz. U. Nr 153, poz. 1269), kontrola działalności administracji publicznej, sprawowana pod względem zgodności z prawem działalności administracji publicznej oraz rozstrzyganie sporów kompetencyjnych i o właściwości między organami jednostek samorządu terytorialnego, samorządowymi kolegiami odwoławczymi i między tymi organami a organami administracji rządowej.

Art. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270) definiuje pojęcie spraw sądowoadministracyjnych, jako spraw z zakresu kontroli działalności administracji publicznej oraz w innych sprawach, do których przepisy normujące postępowanie sądowadministracyjne stosuje się z mocy ustaw szczególnych. Zgodnie z brzmieniem art. 3 cyt. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, sądy administracyjne sprawują kontrolę działalności administracji publicznej. Zakres tej kontroli określa ( 2 i ( 3 cyt. wyżej przepisu.

Przedmiotem kontroli są stosunki administracyjnoprawne. Jedną ze stron tych stosunków jest organ administracji publicznej drugą natomiast podmiot, którego sytuacja prawna na mocy norm prawa obowiązującego została powiązana z sytuacją prawną organu w ten sposób, że organ ten może w sposób władczy i jednostronny konkretyzować jego prawa i obowiązki.

Sprawa będąca przedmiotem skargi tj. postanowienie wydane przez sąd powszechny, o którym mowa w ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych ( Dz. U. Nr 98 poz. 1070 ze zm.), nie ma charakteru sprawy z zakresu prawa administracyjnego i nie podlega kontroli sądu administracyjnego. Nadzór nad działalnością sądów powszechnych w zakresie orzekania sprawuje Sąd Najwyższy, w trybie określonym ustawami ( art. 7 ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych).

Mając powyższe na uwadze Sąd odrzucił skargę, jako niedopuszczalną na podstawie art. 58 ( 1 pkt. 1 w związku z art. 1 i art. 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

inne
orzecznictwo nsa
orzecznictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)