Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

II OZ 46/05 - Postanowienie NSA z 2005-03-03

0
Podziel się:

Tylko w razie nieorzeczenia przez organ o wstrzymaniu wykonania zaskarżonego aktu na podstawie art. 61 par. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./, sąd administracyjny może, na podstawie art. 61 par. 3 ustawy, wydać postanowienie o wstrzymaniu albo odmowie wstrzymania wykonania tego aktu.

Tezy

Tylko w razie nieorzeczenia przez organ o wstrzymaniu wykonania zaskarżonego aktu na podstawie art. 61 par. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./, sąd administracyjny może, na podstawie art. 61 par. 3 ustawy, wydać postanowienie o wstrzymaniu albo odmowie wstrzymania wykonania tego aktu.

Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia Lyudmyla F. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 grudnia 2004 r. V SA/Wa 2697/04 o odmowie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi Lyudmyla F. na decyzję Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców z dnia 6 sierpnia 2004 r. (...) w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na osiedlenie się i określenia terminu do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie i umorzyć postępowanie z wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie został oddalony wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej do tego Sądu decyzji Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców wydanej w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na osiedlenie się i określenia terminu do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na powyższe postanowienie Sądu zażalenie złożyła skarżąca, reprezentowana przez adwokata Ryszarda K., podnosząc, że Prezes Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców postanowieniem z dnia 14 września 2004 r. wstrzymał wykonanie zaskarżonej decyzji na podstawie art. 61 par. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że zażalenie jest usprawiedliwione.

Stosownie do art. 61 par. 2 pkt 1 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w razie wniesienia skargi na decyzję wraz z wnioskiem o wstrzymanie jej wykonania, organ, który wydał zaskarżony akt, może z urzędu lub na wniosek strony skarżącej uwzględnić ten wniosek i w całości lub części wstrzymać jego wykonanie. Skorzystanie przez organ z kompetencji przewidzianej w tym przepisie powoduje, że sąd administracyjny nie jest już właściwy ponownie tego wniosku rozpoznać /nie ma w tym zakresie kompetencji/. Tylko w razie nieorzeczenia przez organ o wstrzymaniu wykonania zaskarżonego aktu na podstawie art. 61 par. 2 pkt 1 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, sąd administracyjny może, na podstawie art. 61 par. 3 ustawy, wydać postanowienie o wstrzymaniu albo odmowie wstrzymania wykonania tego aktu.

W niniejszej sprawie pomimo wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji przez organ, który ją wydał, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wniosek skarżącego rozpoznał /orzekł o odmowie wstrzymania wykonania decyzji Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców z dnia 6 sierpnia 2004 r./. Zaskarżone postanowienie zostało zatem wydane w sytuacji gdy Sąd nie miał już kompetencji do orzekania z wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji.

Z powyższych przyczyn orzeczono jak w sentencji, na podstawie art. 189 w związku z art. 197 par. 2 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

inne
orzecznictwo nsa
orzecznictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)