Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

FZ 754/04 - Postanowienie NSA z 2005-01-31

0
Podziel się:

Brak wniosku o przywrócenie uchybionego terminu /art. 86 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz.U. nr 153 poz. 1270/ czyni bezskutecznym zażalenie na postanowienie o odrzuceniu skargi kasacyjnej z uwagi na przekroczenie terminu do jej wniesienia /art. 177 par. 1 cyt. ustawy/.

Tezy

Brak wniosku o przywrócenie uchybionego terminu /art. 86 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz.U. nr 153 poz. 1270/ czyni bezskutecznym zażalenie na postanowienie o odrzuceniu skargi kasacyjnej z uwagi na przekroczenie terminu do jej wniesienia /art. 177 par. 1 cyt. ustawy/.

Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia Krzysztofa K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 22 lipca 2004 r. I SA/Kr 374/01 odrzucające skargę kasacyjną w sprawie ze skargi Krzysztof K. na decyzję Izby Skarbowej w K. z dnia 22 stycznia 2001 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 1998 r. postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 22 lipca 2004 r., I SA/Kr 374/01 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił skargę kasacyjną w sprawie ze skargi Krzysztofa K. na decyzję Izby Skarbowej w K. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 1998 r. W uzasadnieniu postanowienia podano, że skarga kasacyjna została wniesiona po upływie terminu przewidzianego do jej wniesienia.

W zażaleniu na powyższe postanowienie pełnomocnik skarżącego wniósł o jego uchylenie. W uzasadnieniu podniesiono, iż skarga kasacyjna została sporządzona w dniu 4 maja 2004 r. Czynności wysyłki listem poleconym miał dokonać sam skarżący, jednakże z przyczyn zdrowotnych okazało się to niemożliwe w dniu 4 maja 2004 r. Skarżący, jak wynika z treści zaświadczenia lekarskiego, miał kłopoty po usunięciu zęba. Z uwagi na wymienione przyczyny uchybienie terminowi było niezależne od skarżącego.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie. Zgodnie z art. 177 par. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270/, skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia wraz z uzasadnieniem. Skargę kasacyjną wniesioną po upływie wyznaczonego terminu Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzuca na posiedzeniu niejawnym - art. 178 cytowanej ustawy.

W przedmiotowej sprawie odpis wyroku z uzasadnieniem doręczono skarżącemu 2 kwietnia 2004 r. Termin do wniesienia skargi upłynął 4 maja 2004 r. Skargę kasacyjną złożono natomiast w dniu 5 maja 2004 r., a więc po upływie terminu. W złożonym zażaleniu pełnomocnik skarżącego nie kwestionował uchybienia terminu, podniósł iż nastąpiło ono z przyczyn niezależnych, spowodowanych nagłą chorobą skarżącego związaną z ekstrakcją zęba. Jednocześnie strona nie wystąpiła z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia przedmiotowej skargi kasacyjnej, o którym mowa w art. 86 powołanej wyżej ustawy. Słusznie zatem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie postanowił o odrzuceniu skargi kasacyjnej.

Mając na uwadze powyższe na podstawie art. 184 w zw. z art. 197 par. 2 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi należało orzec jak w sentencji postanowienia.

orzecznictwo nsa
orzecznictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)