Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Wstępne pozwolenie na budowę. Nowy pomysł rządu na kluczową inwestycję

14
Podziel się:

Rząd rozważa wprowadzenie do prawa wstępne pozwolenie na budowę. W ten sposób chce przyspieszyć proces budowy pierwszej elektrowni jądrowej – zapowiedział wiceminister klimatu Maciej Bando. Dodał, że na przełomie lat 2024-2025 zaktualizowane mają zostać dwa dokumenty dotyczące polskiej energetyki.

Wstępne pozwolenie na budowę. Nowy pomysł rządu na kluczową inwestycję
Energetyka jądrowa w Polsce przejdzie zmiany (Pixabay)

Maciej Bando jest wiceministrem klimatu i pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. W związku z tym pojawił się na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, gdzie opowiadał o przyszłości polskiej energetyki jądrowej.

Wstępne pozwolenie na budowę rozwiązaniem dla elektrowni jądrowej?

Wiceminister wskazał, że do prawa mogłoby zostać wprowadzone pojęcie wstępnego pozwolenia na budowę. Dzięki niemu przyśpieszona ma zostać budowa pierwszej elektrowni jądrowej w kraju. Tego typu inwestycja szybciej uzyskałaby niezbędne zgodypozwolenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedyś "Made in Germany" to był synonim kiepskiej jakości - Krzysztof Domarecki w Biznes Klasie

Podkreślił też, że dla niego kluczową datą w projekcie jądrowym będzie 2028 r. To właśnie w tym roku mają się zakończyć się wszelkie prace leżące po stronie szeroko rozumianej administracji.

Pierwszą datą jest 2028 r. Od tego dnia cała odpowiedzialność za realizację projektu w sposób ewidentny zależy od inwestora i od wykonawców – stwierdził Maciej Bando.

Wskazał, że zgodnie z deklaracją, jaką uzyskał od wykonawców, reaktory mogłyby być budowane w odstępie roku. – Mam nadzieję, że to się uda wcześniej, ale trzymajmy się tego zadeklarowanego terminu – podsumował wątek.

Aktualizacja dokumentów dla energetyki

Wiceminister wyjaśnił, że celem koalicji rządowej jest zbudowanie miksu energetycznego na bazie odnawialnych źródeł i atomu, a nie odwrotnie.

– Na dzień dzisiejszy naszym celem jest zbudowanie takiego miksu energetycznego, aby osiągnąć założony poziom, a ten poziom będziemy przedstawiali prawdopodobnie na przełomie tego i przyszłego roku wraz z aktualizacją wszystkich strategicznych dokumentów w tym polskiego programu jądrowego, Prawa atomowego, polityki energetycznej państwa, programu dla górnictwa – poinformował Maciej Bando.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
Urrra
1 tyg. temu
Nam nie grozi deficyt energii elektrycznej , bo mamy słońce Peru, które w połączeniu z fotowoltaiką ogrzeje nasze domy w dzień anawet w nocy. Więc uśmiechajmy się i nie marudżcie bracia i siostry. Cieszmy się, radujmy się.
Urrra
1 tyg. temu
Nam nie grozi deficyt energii elektrycznej , bo mamy słońce Peru, które w połączeniu z fotowoltaiką ogrzeje nasze domy w dzień anawet w nocy. Więc uśmiechajmy się i nie marudżcie bracia i siostry. Cieszmy się, radujmy się.
raf
1 tyg. temu
powolutku po cichutku................ sprawa sie rozejdzie i umrze śmiercią naturalną. Prądzik bedziemy sobie kupować z zachodu ........po 2/3zł ka kWh do tego wszyscy zmierzają
Andrzej
1 tyg. temu
Już za 1 rządu słońca Peru budowano elektrownię atomowa ale to nieprawda
Gajowy😂😂😂
1 tyg. temu
Z budową elektrowni atomowych będzie tak jak z 60tys wolnych od podatku. 😂