Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

USA stawiają Huawei poważne zarzuty. Oskarżenia o oszustwa i kradzież technologii

3
Podziel się:

Huawei oraz zatrzymana w Kanadzie dyrektor finansowa spółki muszą zmierzyć się z kolejnymi zarzutami karnymi. Departament Sprawiedliwości USA poinformował, że chińskiej firmie zarzucane są oszustwa oraz kradzież technologii. Tymczasem prawnik Meng Wanzhou określił ją mianem "zakładniczki" Waszyngtonu.

USA stawiają Huawei poważne zarzuty. Oskarżenia o oszustwa i kradzież technologii
(Zhang zhaojiu - Imaginechina/EAST NEWS)

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej pełniący obowiązki prokurator generalny Matthew Whitaker ogłosił, że zarzuty wobec Huawei dotyczą trwających od dekady prób kradzieży tajemnic handlowych, łamania amerykańskiego i międzynarodowego prawa handlowego oraz utrudniania działań wymiaru sprawiedliwości.

Jutro tylko w money.pl rozmowa z Tonny Bao, prezesem Huawei Polska. O planowanych inwestycjach jednej z największych firm technologicznych na świecie oraz o jej problemach w Polsce i budowie Internetu piątej generacji.

Po zatrzymaniu w Kanadzie na wniosek władz USA dyrektor finansowej firmy Meng Wanzhou mowa była o innym zarzucie - omijaniu przez Huawei sankcji nałożonych na Iran. Zarzut ten znajduje się w odrębnym akcie oskarżenia.

Zobacz także: Wideo: minister przedsiębiorczości o aferze Huawei. "Stan przedgorączkowy"

Reprezentujący Meng Wanzhou adwokat Reid Weingarten z kancelarii Steptoe & Johnson wskazał na "skomplikowane relacje amerykański chińskie" i ocenił, że jego klientka "nie powinna być ich zakładniczką".

- Pani Meng jest etyczną i honorową businesswoman, która nie spędziła sekundy swojego życia na próbach złamania jakichkolwiek amerykańskich przepisów prawa, w tym sankcji na Iran - powiedział Weingarten.

Meng Wanzhou, dyrektor finansowy i wiceprezes Huawei, a zarazem córka założyciela chińskiego koncernu komunikacyjnego, została zatrzymana w Kanadzie na początku grudnia. USA, które domagają się jej ekstradycji, oskarżają ją o udział w naruszeniu przez Huawei sankcji nałożonych na Iran. Aresztowanie Wanzhou wywołało najgorszy od lat kryzys dyplomatyczny na linii Ottawa-Pekin.

Huawei jest na cenzurowanym w wielu krajach. Utrzymujące się od dłuższego czasu podejrzenia o współpracę chińskiego koncernu ze służbami Chińskiej Republiki Ludowej wystarcza, aby kolejne kraje kładły na szali miliardowe kontrakty ze spółką technologiczną i zrywały współpracę z tą firmą.

Takie kroki podjęły przede wszystkim Stany Zjednoczone, które wyrugowały Huawei również z administracji publicznej. Ofertę współpracy odrzucił też rząd Nowej Zelandii i Australii. Poważne zastrzeżenia ma również Japonia.

Obawy przed inwigilacją chińskich służb rozlewają się po niemal całym Zachodzie. Szpiegów z Pekinu obawiają się Niemcy, Francja i Czechy. Choć żaden z krajów nie przedstawił jak dotąd twardych dowodów na powiązania Huawei z agencją wywiadu, to rzucany raz po raz cień podejrzeń wystarczy.

Huwawei ma także problemy w Polsce. Przypomnijmy, że na na początku roku ABW zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa dwie osoby - byłego dyrektora sprzedaży Huawei w Polsce oraz Piotra D., niegdyś oficera ABW.

W poniedziałek "The New York Times" napisał, że Waszyngton naciskał na polski rząd, aby zakazał chińskiemu koncernowi Huawei budowy sieci łączności 5G. Ma to być warunek utworzenia stałej bazy wojsk USA w Polsce.

Z ustaleń nowojorskiego dziennika wynika, że urzędnicy prezydenta Donalda Trumpa wprost sugerowali polskiej stronie zależność między budową sieci piątej generacji przez Huawei a rozmieszczeniem wojsk amerykańskich nad Wisłą. Dotyczy to też stałej bazy, nazywanej "Fort Trump" - podaje "The New York Times".

Gazeta podkreśla, że amerykańskie władze traktują działania chińskiego koncernu w Europie jako element nowego wyścigu zbrojeń. Ma on obejmować nie tylko konwencjonalną broń, ale także właśnie rozwój technologii, co administracja Trumpa uznaje za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

W tej sprawie firma wystosowała już oficjalne stanowisko. Cytujemy je w całości:

"Firma Huawei jest rozczarowana przedstawionymi zarzutami. Po aresztowaniu Pani Meng Wanzhou, szukaliśmy możliwości przedstawienia w Departamencie Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych swojego stanowiska w sprawie dochodzenia prowadzonego przez Prokuraturę dla Wschodniego Okręgu Nowy Jork. Prośba ta została odrzucona bez podania uzasadnienia.

Z kolei zarzuty w sprawie naruszenia tajemnicy handlowej, przedstawione przez Prokuraturę dla Zachodniego Okręgu w Waszyngtonie, były przedmiotem rozstrzygnięcia wydanego przez amerykański wymiar sprawiedliwości. Sprawa zakończyła się ugodą stron, po tym, jak ława przysięgłych sądu w Seattle nie stwierdziła umyślnego naruszenia tajemnicy handlowej.

Firma Huawei zaprzecza, jakoby ona, jej spółki zależne lub filie dopuściły się któregokolwiek z zarzucanych naruszeń prawa Stanów Zjednoczonych przedstawionych w aktach oskarżenia. Nie mamy wiedzy o żadnych sprzecznych z prawem czynach rzekomo popełnionych przez Meng Wanzhou. Wierzymy, że amerykańskie sądy ostatecznie podzielą nasze zdanie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
mamrot
5 lata temu
Usa się zdziwiły ze nie tylko oni szpiegują? Wow :).
Www
5 lata temu
Co tu się cackać aresztować w Chinach paru amerykanöw i postawić im zarzuty szpiegostwa. Tak robi USA tak i inni niech robią
tkm
5 lata temu
Przecież Pani Meng Wanzhou została zwolniona za kaucją.