Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Polacy chcą diamentów, nawet z laboratorium. Rynek rośnie

11
Podziel się:

Kupowane są jako ozdoba i inwestycja. Klienci przekonują się do nowości, w tym do kamieni kolorowych czy również tych pochodzących z pracowni - poinformowała w czwartek "Rzeczpospolita".

Polacy chcą diamentów, nawet z laboratorium. Rynek rośnie
Polacy coraz chętniej inwestują w diamenty (East News)

Wartość polskiego rynku luksusowej biżuterii i zegarków zbliża się już do 600 mln zł, z czego niemal 60 proc. przypada na wyroby jubilerskie, zwłaszcza te z diamentami. Koniunktura na kamienie nie słabnie, cieszą się ogromnym zainteresowaniem konsumentów - informuje "Rz".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Od pomocnika hydraulika do kontraktu na najwyższy budynek w Europie - Marcin Ziopaja w Biznes Klasie

Polacy traktują kamienie także jako cel inwestycji.

- Rok zaczął się dla nas dobrze pod względem sprzedaży, spodziewamy się, że 2024 r. przyniesie lepsze wyniki niż 2023 r. Wiele sobie obiecujemy zwłaszcza po segmencie luksusowej biżuterii, w nim nasza oferta będzie mocno rozbudowana. Mówimy o produktach po kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych - powiedział "Rz" dyrektor marketingu sieci Apart Michał Stawecki.

Dużym zainteresowaniem cieszą się diamenty, które powstają w laboratoriach. - Polscy konsumenci lubią nowinki technologiczne i ta zasada sprawdziła się również w przypadku tej nowości jubilerskiej. Nowa kategoria biżuterii diamentowej rozwija się, notując dwucyfrowe zwyżki - mówi w rozmowie z "Rz" Łukasz Bernacki, prezes W.Kruk.

Ceny złota wystrzeliły

Polacy od lat chętnie inwestują także w złoto, które z powodu politycznych zawirowań na Bliskim Wschodzie, notuje w ostatnich dniach rekordowe ceny (2400 dolarów za uncję, czyli ok. 31 gramów).

Prawdopodobne jest również, że cena ta będzie rosnąć, spowodowane jest to eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie, jak również obniżką stop procentowych w USA - ocenia analityk serwisu eToro Paweł Majtkowski.

Ceny złota rosły trzy razy szybciej niż ceny innych towarów, ustanawiając rekordową cenę (wzrost o 13 proc. od początku roku). Do zakupu standardowej sztabki złota o wadze 12 kg. należy dysponować kwotą 900 tys. dolarów.

Złoto na niepewne czasy

Złoto ma długą historię zapewniania ochrony w trudnych czasach i w obliczu rosnącej niepewności geopolitycznej. W opinii eksperta popyt na złoto wynika głównie z zapotrzebowania na bezpieczne aktywa.

Wzrost cen złota wynika również z zakupów, których dokonują banki centralne – w tym Narodowy Bank Polski, który w zeszłym roku zwiększył rezerwy do 130 ton. Polska przechowuje w złocie obecnie 13 proc. aktywów, natomiast NBP planuje doprowadzić do poziom 20 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
alkoholik
2 tyg. temu
Ja inwestuję w Jarka. Jak wróci do władzy to załatwi mi robotę za miliony !!!!!
zzz
2 tyg. temu
kupujcie tłuszcze utwardzane i trans, przyprawione pestycydami i fungicydami - dobry obywatel to taki co dożywa tylko do emerytury, tak jak sprzęt co ma się zepsuć po skończeniu gwarancji...
fgh
2 tyg. temu
Różnie inwestują ludzie. Polecam m.in. subiektywnieofinansach, bo tam szerokie spectrum.
ccc
2 tyg. temu
zawsze to lepiej kupic,jak cos co jest krotko metrazowe gdzie zuzyjesz i wyrzucisz
pol
2 tyg. temu
Kupujcie ziemię, jej nigdy nie przybędzie.