Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zysk wyłącznym celem znacznej części mediów

0
Podziel się:

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zwróciło uwagę na proces zanikania mediów regionalnych, przejmowanych przez wielkie koncerny medialne

Zysk wyłącznym celem znacznej części mediów
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Trudno mówić o prawdziwie wolnych mediach, gdy wyłącznym celem znacznej części z nich staje się przyniesienie jak największego zysku dla właścicieli, a ich działania nie są przy tym korygowane wymogami fachowymi i etycznymi - uważa Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

3 maja obchodzony był Światowy Dzień Wolności Prasy. Nawiązując do niego, w przesłanym w poniedziałek oświadczeniu, Stowarzyszenie zwróciło się do wszystkich osób i instytucji związanych z szeroko pojętym rynkiem medialnym o wspólne działanie na rzecz tworzenia rzetelnych, pluralistycznych i odpowiedzialnych mediów w Polsce.

_ - Katastrofalny dla wolności mediów czas komunizmu szczęśliwie mamy za sobą. Nowe czasy przyniosły jednak nowe problemy i wyzwania. Do tej pory bez pozytywnych efektów polski świat mediów zmaga się z problemem upartyjnienia mediów publicznych, a także z efektami ich traktowania jako politycznego łupu. Choć co do tego, iż tak się dzieje, panuje szeroka zgoda opinii publicznej - nie widać działań, które mogłyby tę sytuacje zmienić _ - podkreślono.

Zarząd Główny SDP zwrócił uwagę na proces zanikania mediów regionalnych, przejmowanych przez wielkie koncerny medialne. _ - Widać jasno, że zagrożeniem dla wolności słowa może być nie tylko polityka, ale i pieniądze, a także traktowanie wolnego słowa jak towaru, takiego samego, jak każdy inny _ - czytamy w oświadczeniu SDP.

W ocenie Stowarzyszenia, dostarczaniu rzetelnej i pogłębionej informacji nie sprzyja też sytuacja, gdy poważna część dziennikarzy pracuje na tzw. umowach śmieciowych, a za swój etyczny problem uważa utratę poczucia sensu uprawianego zawodu.

Po raz kolejny Stowarzyszenie zaapelowało o zlikwidowanie artykułu 212. Kodeksu karnego (przewiduje on karę więzienia za zniesławienie), który _ stoi w sprzeczności z prawem do wolności wypowiedzi _. Jednocześnie SDP podkreśliło, że rozumie, iż pojęcie _ wolność _ musi być równoznaczne z pojęciem _ odpowiedzialność _.

_ - Dziennikarze nigdy nie powinni zapomnieć o tym, że - parafrazując słynne hasło - nie ma wolności słowa bez odpowiedzialności za słowo. Wolność słowa jest jednym z największych osiągnięć Polski po 89 roku. Musimy dołożyć wszelkich starań, by została ona zachowana i by polityczne i ekonomiczne naciski nie zastępowały skutecznie cenzury. Bez naprawdę wolnych mediów nie ma mowy o działającej demokracji _ - brzmi oświadczenie Stowarzyszenia.

Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 3 maja Dniem Wolności Prasy w 1993 roku. Decyzja została podjęta na wniosek Unesco, która w swojej rezolucji _ Promowanie wolności prasy na świecie _ z 1991 r. uznała wolną, pluralistyczną i niezależną prasę za podstawowy element funkcjonowania każdego demokratycznego społeczeństwa.

Czytaj więcej o mediach w Money.pl
Media szukają sensacji i zaniedbują prawdę? Dziennikarstwo obywatelskie trudno jest zaś uznać za głos opinii publicznej, bo jest nacechowane emocjami i skrajnymi opiniami.
"Cenzurę zastąpiły dominujące poglądy" To wnioski uczestników Kongresu Obywateli Kultury, obradującego w Warszawie.
Oto, co dziś robią "kibolskie" media _ Mniej kibolstwa, więcej przyzwoitości i rozsądku _ - prosi prof. Jan Winiecki.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)