Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zwrot w sprawie "korupcji" wiceszefa MON

0
Podziel się:

Prokuratura Apelacyjna w Warszawie przejęła od prokuratury okręgowej
śledztwo w sprawie podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej przez generała.

Zwrot w sprawie "korupcji" wiceszefa MON
(PAP/Rafał Guz)

Prokuratura Apelacyjna w Warszawie przejęła od prokuratury okręgowej śledztwo w sprawie podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej przez wiceszefa MON Waldemara Skrzypczaka.

Rzecznik prokuratury apelacyjnej prok. Zbigniew Jaskólski powiedział, że śledztwo przejęto _ z uwagi na charakter sprawy _. Powołując się na niejawny jej charakter, odmówił podania szczegółów.

Śledztwo z zawiadomienia Służby Kontrwywiadu Wojskowego ws. _ podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną _ wszczęła 19 września Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Czynności śledcze powierzono CBA. MON podkreślało, że śledztwo jest _ w sprawie _, a wiceministrowi nie postawiono zarzutów.

Art. 228 par. 1 Kodeksu karnego stanowi, że kto w związku z pełnieniem funkcji publicznej przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

W lipcu _ Rzeczpospolita _ pisała, że SKW wystąpiła do prokuratury przeciw odpowiedzialnemu za zakupy sprzętu i uzbrojenia Skrzypczakowi. SKW miała podejrzewać Skrzypczaka o lobbing na rzecz koncernów zbrojeniowych. SKW ostatnio nie przedłużyła Skrzypczakowi certyfikatu dostępu do informacji _ ściśle tajnych _, od czego ten odwołał się do premiera.

W oświadczeniu wydanym pod koniec września Skrzypczak napisał, że _ z zadowoleniem przyjął decyzję prokuratury o wszczęciu postępowania w sprawie domniemanych podejrzeń wokół jego osoby _. Nigdy w czasie służby w Wojsku Polskim i później pracy w Ministerstwie Obrony Narodowej nie przyjmowałem żadnych korzyści majątkowych; moje działania w każdej roli zawsze miały na celu dobro Sił Zbrojnych - napisał w tym oświadczeniu Skrzypczak. Już wcześniej zaprzeczał, by lobbował za jakąkolwiek firmą, przyznał, że osobiście zna niektórych szefów firm zbrojeniowych i pracujących dla nich lobbystów.

Premier Donald Tusk zapewniał, że ewentualne decyzje w sprawie Skrzypczaka podejmie po otrzymaniu wyjaśnień dotyczących odmówienia mu dostępu do informacji ściśle tajnych. Szef MON Tomasz Siemoniak mówił, że będzie się zastanawiał, w jakiej formule powinien funkcjonować wiceminister w sytuacji, gdy trwają wobec niego dwie procedury - w prokuraturze i w związku z odwołaniem od decyzji o cofnięciu mu certyfikatu.

Czytaj więcej w Money.pl
Był tajny układ kontrwywiadu z Rosjanami? Generał Janusz Nosek miał podpisać tajną umowę tuż po katastrofie smoleńskiej.
Koniec z łapówkami przy przetargach? Nad porozumieniem w tej sprawie pracują MON i CBA.
Co czwarty przetarg ustawiony? Szokujące wnioski raportu - _ Polskie firmy są narażone na korupcję, zmienia się forma tego zjawiska, nie zaś skala _ - mówią eksperci i zalecają zmiany procedur.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)