Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komisja majątkowa
18.05.2011 11:58

Zwrot majątku kościoła do Trybunału

Poseł SLD Stanisław Rydzoń wnioskował o zbadanie sprawy Komisji Majątkowej przez Trybunał, mimo że przedmiot zaskarżenia już nie istnieje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Trybunał Konstytucyjny rozpatruje wniosek posłów SLD dotyczący Komisji Majątkowej. Komisja przez ponad 20 lat zajmowała się polubownym zwrotem majątku odebranego Kościołowi przez państwo w okresie PRL. W marcu został rozwiązana.

[Na zdjęciu Stanisław Rydzoń i Sławomir Kopyciński podczas rozprawy w Trybunale Konstytucyjnym w sprawie kościelnej komisji majątkowej.]

Powodem były między innymi doniesienia o nieprawidłowościach, takich jak nierzetelna wycena zwracanego majątku, odbieranego obecnym posiadaczom z naruszeniem obowiązującego prawa. Od decyzji komisji nie można było się odwołać, jej ustalenia nie podlegały też żadnej kontroli administracyjnej.

Poseł SLD Stanisław Rydzoń wnioskował o zbadanie konstytucyjności Komisji Majątkowej przez Trybunał, mimo że przedmiot zaskarżenia już nie istnieje. Poseł przekonywał, że chodzi o ochronę konstytucyjnych praw podmiotów, które mogły zostać pokrzywdzone działaniem komisji.

- _ Z uwagi na to, że gminy, jako jednostki samorządu terytorialnego, nie są podmiotami praw i wolności, w przypadku wniosku o charakterze abstrakcyjnym, jednak wnosimy, by Wysoki Trybunał zechciał skorzystać z zapisów ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i pomimo, iż sprawa dotyczy gmin, zechciał zbadać sprawę merytorycznie _- mówił.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI STANISŁAWA RYDZONIA:

(Źródło: IAR)

Przedstawiciel Komisji Majątkowej ze strony MSWiA Józef Różański przedstawił bilans działania Komisji. Poinformował, że rozpatrzono prawie półtora tysiąca wniosków.

- _ W toku zakończonych postępowań regulacyjnych Komisja Majątkowa przekazała kościelnym osobom prawnym nieruchomości o łącznym obszarze około 65,5 tysiąca hektarów oraz wypłaciły rekompensaty i odszkodowania w wysokości około 143,5 mln złotych _ - wylicza Różański.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JÓZEFA RÓŻAŃSKIEGO:

(Źródło: IAR)

Komisja Majątkowa w czasie swojego działania odrzuciła ponad 600 wniosków Kościoła o zwrot majątku i nie zdążyła rozpatrzyć 216 wniosków, które teraz mogą być skierowane do sądu. Przedstawiciel Sejmu poseł Jerzy Kozdroń, podobnie jak przedstawiciele prokuratora generalnego, wnioskowali o umorzenie sprawy ze względu na to, że przedmiot sporu,czyli zaskarżone przepisy, już nie istnieją.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/83/t136275.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/pastusiak;kosciol;dostal;wiecej;odszkodowan;niz;mu;sie;nalezalo,10,0,824586.html) Pastusiak: Kościół dostał więcej odszkodowań niż mu się należało Spekulowano zwracanymi ziemiami. To bulwersowało.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t46897.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pitera;sld;oddal;kosciolowi;najwiecej,173,0,775853.html) Pitera: SLD oddał Kościołowi najwięcej Polityk PO twierdzi, że lewica dokonuje ucieczki od prawdy i działa w sposób obłudny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t20406.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wraca;sprawa;komisji;majatkowej,93,0,762717.html) Wraca sprawa Komisji Majątkowej Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem posłów SLD; jest problem ze składem sędziowskim.
Tagi: komisja majątkowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz