Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zwolnienie z kosztów sądowych dla dłużników w upadłości

0
Podziel się:

Nowelizacja przewiduje, że dłużnicy objęci wnioskiem o ogłoszenie upadłości będą mieli prawo ubiegać się w sądzie upadłościowym o zwolnienie z kosztów.

Zwolnienie z kosztów sądowych dla dłużników w upadłości
(Mikdam/Dreamstime)
bFfCoAqJ

Sejm znowelizował Prawo upadłościowe i naprawcze. Nowelizacja przewiduje, że dłużnicy objęci wnioskiem o ogłoszenie upadłości będą mieli prawo ubiegać się w sądzie upadłościowym o zwolnienie z kosztów.

Obecne przepisy Prawa upadłościowego i naprawczego nie pozwalają sądom zwalniać z kosztów sądowych dłużników objętych wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Trybunał Konstytucyjny uznał to za sprzeczne z konstytucją.

W wyroku z 15 maja 2012 r. Trybunał orzekł, że przepis narusza konstytucyjne prawo do sądu i że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powinna mieć prawo do zwolnienia z kosztów w sądowej sprawie o ogłoszenie upadłości.

bFfCoAqL

Trybunał ograniczył wówczas swoje orzeczenie do spółek z o.o., bo sprawa dotyczyła tylko takiej spółki. Umorzył natomiast postępowanie w zakresie, w jakim pytanie sądu odnosiło się także do pozostałych dłużników. Z tego powodu - mimo wyroku TK - art. 32 ust. 1 ustawy pozostał bez zmian i nadal jest niekonstytucyjny w stosunku do innych dłużników.

Dlatego właśnie, by dostosować go do wymogów konstytucyjnych, sejmowa Komisja Ustawodawcza zaproponowała, by uchylić przepis zakwestionowany przez TK.

Teraz nowelizacją zajmie się Senat. Zmiany mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Czytaj więcej w Money.pl

bFfCoArm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)