Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
katarzyna w
01.08.2012 22:24

Zwolnienie z aresztu Katarzyny W. budzi kontrowersje

Prawnicy rozbieżnie oceniają argumentację katowickiego sądu, który dzisiaj zwolnił z aresztu Katarzynę W., podejrzaną o zabójstwo swej półrocznej córki Magdy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AGENCJA SE/EAST NEWS)

Prawnicy rozbieżnie oceniają argumentację katowickiego sądu, który dzisiaj zwolnił z aresztu Katarzynę W., podejrzaną o zabójstwo swej półrocznej córki Magdy. Kontrowersje budzi problem, czy grożąca surowa kara jest wystarczającą przesłanką do aresztowania.

Sąd Okręgowy w Katowicach rozpoznawał w środę zażalenie obrony na stosowanie aresztu wobec 22-letniej Katarzyny W. Kobieta przebywała w nim od 13 lipca, kiedy prokuratura zarzuciła jej zabójstwo. _ - Choć istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia przez Katarzynę W. zarzucanej jej zbrodni i może jej grozić surowa kara, nie jest to wystarczająca przesłanka do stosowania aresztu _ - wskazał sędzia. Sąd dodał m.in., że nie można mówić o uzasadnionej obawie matactwa zaś w opiniach biegłych występują sprzeczności.

_ - Jestem bardzo mocno zdziwiony tą decyzją. Co prawda nie ma obligatoryjnego aresztu w Polsce, ale zagrożenie surową karą zwłaszcza przy zarzucie zabójstwa, które jest najcięższą zbrodnią, jest podstawą stosowania aresztu _ - powiedział karnista z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Kruszyński.

Z kolei wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka dr Adam Bodnar argumentację sądu ocenił pozytywnie i zaznaczył, że sąd zastosował się do wytycznych Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. - _ Było kilka wyroków tego Trybunału, w których wskazywał on, że wysoka grożąca kara nie może być samodzielną podstawą stosowania tymczasowego aresztowania; nie może to być przesłanka stosowania wyłącznie, tylko razem z innymi przesłankami _ - zaznaczył.

Według prof. Kruszyńskiego decyzja sądu nie wynika jednak z Kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którym zagrożenie surową karą jest samoistną podstawą aresztu. _ - Jest też uchwała Sądu Najwyższego z początku tego roku, gdzie SN expressis verbis stwierdził, że zagrożenie surową karą jest samoistną podstawą aresztu _ - dodał profesor.

_ - Chcę zaznaczyć jedno, nie znam akt sprawy i motywacji sądu, ale podejrzewam, że sąd - mimo że nie powiedział tego wprost - ma jednak wątpliwości, czy wersja umyślnego zabójstwa rzeczywiście się utrzyma; jest to typowy proces poszlakowy, nie ma tutaj żadnych bezpośrednich dowodów _ - ocenił prof. Kruszyński. Dodał, że choć można mówić o nadużywaniu w naszym kraju aresztów, to problem w głównej mierze odnosi się na przykład do spraw gospodarczych, nie zaś przestępstw kryminalnych.

Dr Bodnar także przyznał, że w swoim orzecznictwie dotyczącym przesłanek stosowania aresztu Sąd Najwyższy _ zmierzał w trochę innym kierunku _ niż argumentacja katowickiego sądu. Wiceprezes zarządu HFPC dodał jednak, że _ funkcją tymczasowego aresztu nie jest zastępowanie prawdopodobnej kary, tylko zabezpieczenie celów postępowania i jego sprawnego prowadzenia _.

_ - Cieszy też wypowiedziane przez sędziego w uzasadnieniu zdanie, że "sąd nie mógł kierować się oczekiwaniami społecznymi opartymi na emocjonalnym przekazie medialnym" _ - zaznaczył dr Bodnar.

Katarzynie W. postawiono zarzut zabójstwa w połowie lipca po uzyskaniu opinii biegłych z Zakładu Medycyny Sądowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Po przeprowadzeniu szczegółowych badań histopatologicznych i toksykologicznych biegli wskazali, że śmierć dziecka miała charakter nagły i gwałtowny.

Zaginięcie Magdy zgłoszono 24 stycznia tego roku. Początkowo jej matka utrzymywała, że dziewczynkę porwano. Potem podała, że dziecko zginęło w wyniku nieszczęśliwego wypadku i wskazała miejsce ukrycia zwłok.

Tagi: katarzyna w, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz