Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zwolnienia w Wydawnictwie Szkolnym i Pedagogicznym mniejsze, niż przewidywano

0
Podziel się:

W wyniku restrukturyzacji firmy i negocjacji między pracodawcą a związkami zawodowymi udało się zmniejszyć skalę zwolnień

Zwolnienia w Wydawnictwie Szkolnym i Pedagogicznym mniejsze, niż przewidywano

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne zdecydowały, że zwolnią mniej pracowników niż wcześniej planowano; pracę stracą 73 osoby - poinformował dziś rzecznik prasowy firmy Jarosław Matuszewski. Zwolnienia mają związek ze zmianami prawa dotyczącymi darmowych podręczników.

_ W wyniku restrukturyzacji firmy i negocjacji między pracodawcą a związkami zawodowymi udało się zmniejszyć skalę zwolnień, wobec planowanej początkowo liczby ponad 120 osób _ - napisał Matuszewski w komunikacie.

Zaznaczył, że pracodawca i związki zawodowe podpisały porozumienie dotyczące warunków zwolnień grupowych. Określa ono szczegółowo zakres odpraw, rekompensat, premii, dodatkowych świadczeń, pakietów medycznych, referencji, możliwości odkupienia używanego sprzętu, jak i zakres wsparcia przygotowany we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy oraz Powiatowym Urzędem Pracy.

Przewidziany przez prawo proces negocjacji ze związkami zawodowymi rozpoczął się 19 maja 2014 r. _ Przyczyną rozpoczęcia negocjacji były prace nad zmianami do ustawy oświatowej, prowadzone przez polski rząd w trybie pilnym. Dzięki uchwalonej przez parlament i podpisanej przez prezydenta ustawie rząd stał się dominującym wydawcą na rynku podręczników do klas I-III, zabierając możliwości konkurowania jakością innym podmiotom gospodarczym. W związku z tym, wydawca, taki jak WSiP, był zmuszony przeprowadzić restrukturyzację firmy, która polega m.in. na zwolnieniach grupowych _ - podkreślił rzecznik prasowy firmy.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty, uchwaloną przez Sejm pod koniec maja, a podpisaną w ubiegłym tygodniu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą stopniowo wyposażani w bezpłatne podręczniki. Jako pierwsi podręczniki otrzymają we wrześniu tego roku uczniowie I klas szkół podstawowych. Za rok z bezpłatnych podręczników przygotowanych na zlecenie resortu edukacji korzystać będą uczniowie klas II, za dwa lata - uczniowie klas III.

Prace nad rządowym _ Naszym elementarzem _ dla pierwszaków trwają. Zgodnie z nowelą, nauczyciele klas I-III będą mogli skorzystać z innego niż ten podręcznik - pod warunkiem, że jego zakup sfinansuje prowadząca szkołę gmina. Szkoła nie będzie mogła domagać się od rodziców zakupu podręczników.

Nowelizacja przewiduje także, że od 2015 r. szkoły podstawowe i gimnazja będą otrzymywać środki na zakup podręczników i materiałów ćwiczeniowych dla starszych uczniów. W 2015 r. środki będą przeznaczone na podręczniki dla uczniów klas IV podstawówek i I klas gimnazjów; w 2016 r. - na podręczniki dla klas V podstawówek i klas II gimnazjów, a w 2017 - na podręczniki dla klas VI podstawówek i klas III gimnazjów.

Darmowe podręczniki będą własnością szkoły, wypożyczaną uczniom. Mają służyć co najmniej trzem rocznikom dzieci.

Od początku prac nad projektem nowelizacji proponowane zmiany krytykują wydawcy. Według wyliczeń udostępnionych w kwietniu przez Polską Izbę Książki darmowe podręczniki dla klas I-III oznaczają spadek przychodów wydawców edukacyjnych o około 350 mln zł rocznie, a straty poniosą księgarze, hurtownicy, drukarze, firmy logistyczne, a także autorzy. PIK szacuje, że z powodu reformy w ciągu trzech lat pracę może stracić 5-6 tys. osób.

Resort edukacji wielokrotnie w tym czasie zaznaczał, że nie jest jego intencją monopolizacja i likwidacja rynku wydawniczego. MEN przekonywał, że wprowadzenie bezpłatnych podręczników poprawi realizację konstytucyjnego prawa do nauki oraz powszechnego i równego dostępu do wykształcenia. W ocenie resortu edukacji wydawnictwa utrudniały uczniom korzystanie z podręczników, wyznaczając za nie zbyt wysokie ceny.

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne są największym i najstarszym polskim wydawcą edukacyjnym. WSiP oferują książki i inne materiały dydaktyczne zarówno w tradycyjnym, jak i elektronicznym formacie dla wszystkich segmentów rynku - od przedszkola po szkoły średnie. W ostatnich latach WSiP poszerzyły swoją ofertę o najnowocześniejsze na rynku rozwiązania edukacyjne oparte o internetowe narzędzia diagnostyczne i treningowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Bezpłatne podręczniki. Prezydent zadecyduje To jest ustawa, która w sposób radykalny zmienia sposób zaopatrywania naszych uczniów w podręczniki szkolne - mówi wiceminister edukacji Joanna Berdzik.
Trzy tysiące nauczycieli do zwolnienia ZNP wystosował pismo do Ministerstwo Edukacji Narodowej z żądaniem uruchomienia specjalnego programu dla nauczycieli i pracowników oświaty zagrożonych utratą pracy.
Darmowe książki dla uczniów dziś w Sejmie Rozpoczął się ostatni dzień 68. posiedzenia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)