Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
watykan
20.09.2014 07:27

Zwiększono środki bezpieczeństwa na placu Świętego Piotra

Stolica Apostolska zapewnia, że sytuacja jest normalna i nie ma powodów do zaniepokojenia. Czyżby?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maria Laura Antonelli / Rex Feat/EAST NEWS)

W związku z zagrożeniem zamachami terrorystycznymi zwiększono środki bezpieczeństwa na placu Świętego Piotra - podała w piątek Ansa, powołując się na źródła we włoskim MSW. Watykan zapewnia, że sytuacja jest normalna i nie ma powodów do zaniepokojenia.

Według włoskiej agencji prasowej już w czasie ostatniej środowej audiencji generalnej z udziałem ponad 20 tysięcy osób nad bezpieczeństwem papieża Franciszka i pielgrzymów czuwały wzmocnione patrole watykańskiej żandarmerii, włoskiej policji i jednostek antyterrorystycznych.

Chociaż wyraźnie usprawniony i przyspieszony został przejazd papamobile wśród sektorów z wiernymi, to wokół papieża nie widziano żadnego większego niż zazwyczaj kordonu bezpieczeństwa. Co więcej, Franciszek swoim zwyczajem wypił kilka łyków swojego ulubionego napoju yerba mate, podanego mu w specjalnym naczyniu przez wiernych.

W ostatnich dniach we włoskich mediach pojawiły się doniesienia o możliwych pogróżkach pod adresem papieża i wobec Watykanu. Takie wiadomości przekazał ambasador Iraku przy Stolicy Apostolskiej, który twierdzi, że zagrożenie to pochodzi ze strony dżihadystów z Państwa Islamskiego.

Ansa informuje, że wprowadzone zostaną też dodatkowe kontrole w czasie masowego napływu wiernych na plac przed bazyliką watykańską na spotkania na południowej modlitwie Anioł Pański. Źródła we włoskim MSW zapewniają, że dodatkowe środki bezpieczeństwa i drobiazgowe kontrole nie doprowadzą do ograniczenia dostępu na plac. Najbliższe takie spotkanie odbędzie się tam 28 września. W najbliższą niedzielę papież będzie w Albanii.

Wcześniej watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi zapewniał, że nie ma żadnych niepokojących sygnałów, które zmuszałyby do wprowadzenia zmian w programie jednodniowej wizyty Franciszka w tym kraju.

Odnosząc się do najnowszych informacji o zwiększeniu środków bezpieczeństwa, ksiądz Lombardi oświadczył: _ Dla strony watykańskiej sytuacja jest normalna i nie wiadomo nic o groźbach czy szczególnym zaniepokojeniu _.

_ Wszystko przebiega normalnie _ - dodał rzecznik. Przypomniał, że włoskie siły porządkowe zawsze wzmacniają patrole przy okazji spotkań na modlitwie Anioł Pański czy audiencji generalnych. Ksiądz Lombardi podkreślił, że nie wie nic o tym, by w tych dniach doszło do nadzwyczajnego zwiększenia środków ostrożności.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież udzielił ślubu 20 parom Podczas wyjątkowej ceremonii w bazylice świętego Piotra w niedzielę rano papież Franciszek udzielił ślubu 20 parom.
Pierwsze "selfie" Benedykta XVI. Zrobił je... To najpiękniejsze _ selfie _ na świecie - tak 22-letni kleryk z seminarium jezuitów z okolic Neapolu Giuseppe Ricciardi podsumował swoje wspólne zdjęcie z Benedyktem XVI.
Brak dowodów ws. biskupa Wesołowskiego? Rzecznik prasowy tej prokuratury Przemysław Nowak przypomniał, że Watykan odmówił wydania polskim prokuratorom materiałów dotyczących śledztwa przeciw abp. Wesołowskiemu.
Tagi: watykan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz