Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Związki partnerskie w Polsce. Organizacje LGBT chcą debaty o projekcie ustawy

0
Podziel się:

- W dzień zakochanych chcemy przypomnieć, że nie tylko pary heteroseksualne obchodzą to święto - powiedziała wiceprezes Kampanii Przeciw Homofobii Mirosława Makuchowska.

Związki partnerskie w Polsce. Organizacje LGBT chcą debaty o projekcie ustawy
(Brazil2/iStockphoto)

W dzień zakochanych organizacje LGBT zaapelowały do premiera o powrót do debaty o projekcie ustawy o związkach partnerskich. Aktywiści zarzucili marszałek Sejmu opóźnianie prac nad uregulowaniem tych kwestii, a szefa rządu wezwali do spotkania z nimi.

Konferencję prasową pod hasłem _ Miłosny apel gejów do Tuska _ zorganizowała dziś koalicja Partnerstwo dla Związków. To zrzeszenie 41 organizacji i grup nieformalnych, które postulują umożliwienie zawierania w Polsce związków partnerskich dla par jednopłciowych i różnopłciowych.

_ W dzień zakochanych chcemy przypomnieć, że nie tylko pary heteroseksualne obchodzą to święto. Geje, lesbijki, osoby biseksualne również chcą świętować swoje związki, swoją miłość, oddanie. Niestety, nie jesteśmy w stanie świętować w taki sposób, jak byśmy chcieli, czyli z pełnym równouprawnieniem _ - powiedziała wiceprezes Kampanii Przeciw Homofobii Mirosława Makuchowska.

Aktywiści odnieśli się też do wypowiedzi premiera Donalda Tuska z 1 lutego. Szef rządu powiedział wówczas: _ Jeśli będę miał choćby cień przekonania, że w Sejmie możliwa jest dyskusja, która doprowadzi do cywilizowanej regulacji w tej kwestii, to będę gotowy, tak jak wtedy włożyć jak najlepszą energię w to. (...) Jeśli będzie możliwy konsens, jestem pierwszy, który się w to zaangażuje _ - powiedział Tusk.

_ Dla nas są to słowa bardzo rozczarowujące. Premier obiecywał, że zajmie się kwestią związków partnerskich przed pierwszą kadencją, później - przed drugą kadencją - składał te same obietnice, a tak naprawdę nie wydarzyło się nic oprócz wymuszonej dyskusji w parlamencie w styczniu 2013 r., kiedy m.in. głosami PO został odrzucony projekt ustawy o związkach partnerskich _ - przekonywała Makuchowska.

W styczniu ub. roku Sejm odrzucił trzy projekty ustaw ws. związków partnerskich: autorstwa PO, Ruchu Palikota oraz SLD. Przed głosowaniem ówczesny minister sprawiedliwości Jarosław Gowin mówił, że projekty są sprzeczne z konstytucją, zaś premier namawiał do ich poparcia.

Przedstawiciele koalicji Partnerstwo dla Związków zarzucili marszałek Sejmu Ewie Kopacz, że opóźnia procedowanie złożonych już po styczniowej debacie w Sejmie projektów. Chodzi o dwie propozycje ustaw: jedną autorstwa posłów SLD, drugą - TR.

_ Apelujemy do pani marszałkini, żeby rozmroziła tę zamrażarkę, żeby pozwoliła tym projektom przebiegać naturalnym procesem legislacyjnym, a do pana premiera apelujemy o odwagę - o to, żeby rozmawiał o tematach, które niekoniecznie są dla niego wygodne _ - powiedziała Makuchowska.

_ Prawa naszych dzieci nie mogą leżeć w zamrażarkach, to jest dla nas sprawa ważna, pilna, nagląca, my chcemy, żeby nasze dzieci miały równe prawa, żeby nasze dzieci mogły zawierać związki partnerskie i czuć się wolne i swobodne w tym kraju, gdzie mają takie same obowiązki, jak pozostali obywatele _ - dodała Aneta Ostrowska ze stowarzyszenia Akceptacja, skupiającego bliskich osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych.

Tomasz Szypuła z organizacji Grupa inicjatywna ds. związków partnerskich wezwał szefa rządu do spotkania z aktywistami walczącymi o uregulowanie związków partnerskich. _ Premier nie znajduje czasu na rozmowę na temat bardzo ważnej kwestii społecznej - przypomnę, że te ustawy dotyczą także związków różnopłciowych, więc tak naprawdę dotyczy to całego społeczeństwa _ - zaznaczył.

Czytaj więcej w Money.pl
Parada Równości sparaliżuje ruch w stolicy? Mają do niej dołączyć uczestniczki Kongresu Kobiet, odbywającego się w tym dniu w PKiN.
Awantura o gejów i lesbijki pod Dumą Policja w Moskwie zatrzymała w sobotę około 30 osób, które próbowały zorganizować manifestację w obronie praw mniejszości seksualnych.
Władze klubu PO ws. związków partnerskich będą szukać poparcia "umiarkowanych konserwatystów" Zanim projekt ustawy o umowie partnerskiej trafi do Sejmu, władze klubu będą chciały przekonać do niego tzw. "umiarkowanych konserwatystów" - poinformowały PAP źródła w PO. Szef klubu PO Rafał Grupiński zapowiedział w środę, że projekt będzie w najbliższym czasie analizowany przez prawników.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)