Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Związek Radziecki przez rok przygotowywał się do obławy na Polskę

0
Podziel się:

Przygotowania do obławy Armia Czerwona rozpoczęła zaraz po tym, jak zajęła tereny Suwalszczyzny i Augustowszczyzny.

Związek Radziecki przez rok przygotowywał się do obławy na Polskę
(Pawel Kabanski/CC/Flickr)

_ Sowieci przygotowywali się do rozpoczęcia obławy augustowskiej przez rok _ - mówi _ Naszemu Dziennikowi _ Stanisław Pietrewicz pseudonim _ Gałązka _, żołnierz AK aresztowany podczas obławy augustowskiej.

Weteran mówi, że przygotowania do obławy Armia Czerwona rozpoczęła zaraz po tym, jak zajęła tereny Suwalszczyzny i Augustowszczyzny, to jest latem 1944 roku. Stanisław Pietrewicz wspomina, że organizacja podziemna AK była rozpracowywana przez partyzantkę sowiecką od kwietnia 1944 roku, kiedy na terenach, na których przeprowadzono obławę, byli jeszcze Niemcy.

Według obowiązującej wówczas umowy z Rosjanami z związku z akcją Burza na początku ci sowieccy partyzanci udawali, że z nami współpracują. Były wspólne akcje przeciwko Niemcom.

Ale po cichu Sowieci sporządzali listy polskich partyzantów dla NKWD. Kiedy jednak po zdobyciu Wilna okazało się, że NKWD aresztuje Polaków, miejscowa AK dostała rozkaz nie współpracować z sowiecką partyzantką. Kontakty zostały zerwane.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujące dane z firm. W Polsce najlepiej od... Nastroje w strefie euro okazały się lepsze od oczekiwań. W naszym kraju, wskaźnik ilustrujący nastroje też zaskoczył ekspertów.
Niemcy chwalą Polskę. Ostra krytyka Francji O Polsce jako "silnym sąsiedzie" Niemiec oraz o Francji jako "słabym sąsiedzie" pisze dziś niemiecki tygodnik "Welt am Sonntag".
Zdanie Camerona jednoznaczne. Unijny szczyt czeka... Londyn jednoznacznie ocenił propozycje cięć w wydatkach z kasy UE. _ Kości zostały rzucone, karty wyłożone na stół _ - powiedział Tusk.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)