Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Związek cywilny. Rząd zajmie się liberalizacją prawa o aktach stanu

0
Podziel się:

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych obecnie obowiązująca ustawa z 1986 roku nie spełnia standardów przejrzystej legislacji.

Związek cywilny. Rząd zajmie się liberalizacją prawa o aktach stanu
(Dimasekb/Dreamstime.com)
bEJBhHGZ

Odejście od prowadzenia papierowej rejestracji aktów stanu cywilnego oraz bardziej powszechną możliwość zawierania małżeństw poza urzędem stanu cywilnego zakłada projekt ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, którym jutro ma zająć się rząd.

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych obecnie obowiązująca ustawa z 1986 roku nie spełnia standardów przejrzystej legislacji, dlatego większość przepisów wymaga modyfikacji ze względu na zmiany społeczno-prawne i postęp technologiczny.

W myśl projektowanej ustawy od 2015 roku pary będą mogły zawrzeć związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego, jednak w miejscu gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Za zorganizowanie takiej uroczystości trzeba będzie zapłacić.

bEJBhHHb

Gdy w połowie 2013 roku rząd przyjął założenia do tego projektu, premier Donald Tusk mówił, że chodzi o wyjście naprzeciw oczekiwaniom młodych par, które chcą w innych okolicznościach niż urzędowe wziąć ślub.

Obecnie również można zawrzeć małżeństwo poza urzędem stanu cywilnego, ale tylko w szczególnych sytuacjach, np. ze względu na pobyt jednej osoby w szpitalu czy zakładzie karnym. W takim przypadku strony nie ponoszą dodatkowych kosztów - poza opłatą skarbową za sporządzenie aktu małżeństwa.

W myśl projektu możliwe będzie także nadawanie dzieciom imion obcych, co szczególnie ważne dla małżeństw mieszanych i imigrantów, uzyskujących obywatelstwo polskie. Nadal nie będzie można nadawać dzieciom więcej niż dwóch imion, imion zdrobniałych, a także ośmieszających lub nieprzyzwoitych.

W projektowanych przepisach założono, że 1 stycznia 2015 r. rozpocznie się informatyzacja rejestracji aktów stanu cywilnego. Od tego momentu akty: urodzeń, małżeństw i zgonów mają być rejestrowane w systemie teleinformatycznym. Do aktów stanu cywilnego w postaci elektronicznej dostęp będą mieli wszyscy kierownicy urzędów stanu cywilnego. Dzięki informatyzacji obywatel w dowolnym urzędzie stanu cywilnego będzie mógł otrzymać papierowy odpis aktu stanu cywilnego, niezależnie od tego gdzie jest on przechowywany.

bEJBhHHh

Jeśli obywatel zgłosi zapotrzebowanie na odpis aktu w postaci elektronicznej, to kierownik urzędu tą drogą prześle mu potrzebny dokument. Akty papierowe - w sytuacji np. dokonywania w nich zmian, żądania wydania odpisu z danego aktu - będą zamieniane na dokument elektroniczny. Docelowo rozwiązanie to ma ograniczyć obieg dokumentów papierowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Ślub poza urzędem? Szybciej niż obecnie Obecnie można zawrzeć małżeństwo poza urzędem stanu cywilnego, ale tylko w szczególnych sytuacjach, np. ze względu na pobyt jednej osoby w szpitalu.
Małżeństwa tej samej płci. Tam są już legalne Do tej pory w Szkocji pary homoseksualne mogły wstępować w związki partnerskie, ale nie mogły zawierać małżeństw.
Specjalna ulga podatkowa dla małżeństw Ulga byłaby wprowadzona na miesiąc przed najbliższymi wyborami spodziewanymi w maju 2015 r. Media szacują, że ulga przekłada się na 200 funtów rocznie dla czterech milionów par małżeńskich.
bEJBhHHC
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)