Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Znowu iskrzy na linii Berlin-Moskwa. Merkel odwołała spotkanie Dialog Petersburski z Rosją

0
Podziel się:

Rzecznik rządu Steffen Seibert potwierdził, że niemiecki rząd poprosił o przesunięcie spotkania.

Angela Merkel interweniowała u organizatorów spotkania
Angela Merkel interweniowała u organizatorów spotkania (www.GlynLowe.com / Flickr (CC BY 2.0))

Zaplanowane na przyszły tydzień spotkanie uczestników niemiecko-rosyjskiego Dialogu Petersburskiego zostało po interwencji rządu Niemiec ze względu na sytuację polityczną odwołane - poinformował współprzewodniczący tej bilateralnej instytucji Lothar de Maiziere.

De Maiziere powiedział _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _, że rząd Angeli Merkel _ naciskał _ na niego podając jako argument _ ogólną sytuację polityczną _ niesprzyjającą takim kontaktom. - _ Musiałem spełnić tę prośbę, choć uczyniłem to niechętnie _ - wyjaśnił ostatni premier NRD przed zjednoczeniem Niemiec w 1990 roku.

Rzecznik rządu Steffen Seibert potwierdził, że niemiecki rząd poprosił o przesunięcie spotkania. Przypomniał, że Merkel jest patronką Dialogu Petersburskiego. Interwencję rządu uzasadnił _ toczącą się wewnątrz tej instytucji debatą _ o jej reformie. Seibert podkreślił, że Dialog Petersburski może w przyszłości odegrać ważną rolę, musi jednak zmienić się tak, by znalazło się w nim miejsce także dla ważnych przedstawicieli niemieckiego społeczeństwa obywatelskiego

Na wniosek strony niemieckiej wcześniej odwołano planowane na październik spotkanie Dialogu Petersburskiego w Soczi. Wiele niemieckich organizacji pozarządowych zapowiedziało jej bojkot ze względu na agresywną politykę Rosji wobec Ukrainy.

Fundacja Heinricha Boella, Amnesty International, Greenpeace i Wymiana Rosyjsko-Niemiecka skierowały do Merkel oraz szefa MSZ Franka-Waltera Steinmeiera list, w którym zarzuciły Kremlowi aneksję Krymu i prowadzenie we wschodniej Ukrainie _ niewypowiedzianej wojny nowego typu _.

Sygnatariusze listu wskazywali ponadto na presję, jaka wywierana jest na niezależne media, opozycję i organizacje pozarządowe w Rosji. Ich zdaniem dialog między społeczeństwami obywatelskimi jest w obecnej sytuacji niemożliwy.

Dialog Petersburski powstał na początku ubiegłej dekady z inicjatywy ówczesnego kanclerza Gerharda Schroedera i prezydenta Władimira Putina jako forum dialogu dla przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego z obu krajów. Pierwsze spotkanie z tego cyklu odbyło się na wiosnę 2001 roku właśnie w Petersburgu. W odbywających się co roku forach brali udział przywódcy Niemiec i Rosji. Strona niemiecka od kilku lat wytyka Kremlowi, że coroczne spotkania przestały być miejscem swobodnej wymiany myśli, a władze Rosji wykorzystują je do celów propagandowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy ostrzegają przed Putinem. "To błąd" Komentator Frankfurter Allgemeine Zeitung pisze, że niemieccy socjaldemokraci od lat mają tendencję do tłumaczenia postępowania Moskwy traumą wywołaną przez hitlerowski napad na Rosję.
Angela Merkel ostro o Putinie. Ostrzega Niemieckie media nazywają wystąpienie Merkel zaskakującym podkreślając, że jak dotąd nie sięgała po tak ostrą krytykę wobec Rosji.
Merkel namawia do dialogu z Putinem Putin opuścił szczyt G20 w Brisbane w Australii przed wydaniem przez przywódców końcowego komunikatu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)