Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Znów opóźniają reformę edukacji

0
Podziel się:

Zgodnie z oficjalną propozycją MEN, obowiązek szkolny objąłby wszystkie dzieci sześcioletnie dopiero za dwa lata.

Znów opóźniają reformę edukacji
(skynesher/iStockphoto)

Wszystkie sześciolatki pójdą do szkoły dopiero od września 2013 roku - taka propozycja zmiany przepisów zostanie przedstawiona przez resort edukacji nowemu parlamentowi. Oznacza to przesunięcie o rok wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

O propozycji zmiany przepisów poinformował rzecznik prasowy MEN Grzegorz Żurawski._ - Informacje przychodzące od rodziców i samorządów pokazują, że większość szkół podstawowych w Polsce jest już przygotowanych na przyjęcie sześciolatków. Są jednak szkoły niegotowe na tę cywilizacyjną zmianę. Aby umożliwić wszystkim samorządom dobre przygotowanie, należy o rok wydłużyć okres, w którym to rodzice podejmują decyzję o rozpoczęciu edukacji szkolnej dzieci sześcioletnich _ - napisał Żurawski w komunikacie.

Zaznaczył, że - zgodnie z propozycją resortu edukacji - dzieci 6-letnie, które na podstawie decyzji rodziców nie pójdą we wrześniu 2012 roku do szkoły, tak jak obecnie będą mogły kontynuować edukację przedszkolną. Projektowana zmiana przepisów nie zmieni nic w sytuacji dzieci 5-letnich. Wszystkie pięciolatki w przyszłym roku, tak jak i w tym, obowiązkowo będą musiały pójść do przedszkola.

Przesunięcie o rok wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków wymaga nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Obecne obowiązują przepisy zgodnie, z którymi od 1 września 2012 roku wszystkie sześciolatki mają rozpocząć naukę w szkole. Do tego jednak czasu o tym, czy dziecko wcześniej rozpocznie naukę, czy nie, decydują rodzice.

Przesunięcie o rok wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków zapowiedział premier Donald Tusk. Według niego pozwoli to lepiej szkołom przygotować się na przyjęcie 6-letnich dzieci.

Czytaj w Money.pl

Wcześniej - w połowie września tego roku - minister edukacji Katarzyna Hall poinformowała, że bierze pod uwagę możliwość zmian w przepisach dotyczących obowiązku nauki dla sześciolatków, czyli rozłożenie wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków na dwa lata. Wówczas we wrześniu 2012 do szkoły poszłyby obowiązkowo tylko te dzieci, które miałyby wówczas skończone 6 lat.

Hall powołała się na wstępne dane, z których wynika, że w tym roku do pierwszych klas poszło 23,6 procent uprawnionych dzieci 6-letnich (czyli takich, które wcześniej minimum przez rok chodziły do przedszkola). W roku szkolnym 2009/2010, gdy zaczęto obniżać wiek rozpoczynania nauki, zgodnie z wolą rodziców do szkół poszło 4,3 procent sześciolatków, zaś w roku szkolnym 2010/2011 - 12,5 procent dzieci 6-letnich.

Od 2008 roku pomysłowi obniżenia wieku obowiązku szkolnego towarzyszy protest części rodziców, m.in. skupionych w ruchu _ Ratuj Maluchy! _ i działających w Stowarzyszeniu Rzecznik Praw Rodziców. Wiosną tego roku zebrali oni ponad 340 tys. podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, której celem jest przywrócenie stanu sprzed reformy edukacji, a co za tym idzie, zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków i obowiązku przedszkolnego pięciolatków. Chcą oni też powrotu do tzw. starej podstawy programowej nauczania i wychowania przedszkolnego. Pierwsze czytanie projektu odbyło się na ostatnim posiedzeniu Sejmu w połowie września.

W sobotę przed kancelarią premiera pikietowała grupa kilkudziesięciu rodziców z małymi dziećmi, związanych z _ Ratuj Maluchy! _ i Stowarzyszeniem Rzecznik Praw Rodziców. Ich zdaniem przesunięcie o rok wprowadzenia obowiązku szkolnego dla dzieci 6-letnich nic nie zmieni, bo z powodu kryzysu gospodarczego samorządów nie stać i nie będzie stać na inwestycje w oświatę dla najmłodszych.

Więcej na temat reformy w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t46902.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wiele;szkol;jest;gotowych;na;szesciolatki,231,0,865767.html) "Wiele szkół jest gotowych na sześciolatki" Minister edukacji Katarzyna Hall zapewniła, że wiele szkół jest bardzo dobrze przygotowanych na przyjęcie dzieci młodszych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t90258.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szesciolatki;jednak;nie;pojda;do;szkoly;przynajmniej;na;razie,215,0,923863.html) Sześciolatki jednak nie pójdą do szkoły Rząd wstrzymał się z kontrowersyjną decyzją dotyczącą obowiązku szkolnego. Ale do pomysłu jeszcze wróci.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t156722.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/co;dalej;z;szesciolatkami;kaczynski;namawia;,181,0,912309.html) Co z sześciolatkami? Kaczyński namawia.... Prezes PiS przedstawił propozycje dla minister edukacji Katarzyny Hall. Dotyka setek tysięcy dzieci.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)