Notowania

Przejdź na
partie polityczne
09.12.2010 14:53

Znów chcą ciąć pieniądze dla partii. Tym razem o 25 procent

Senator PO Jan Rulewski chce zmniejszyć budżetowe dotacje już od stycznia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Senator PO Jan Rulewski zgłosił poprawkę do ustawy do partiach politycznych, która przewiduje zmniejszenie o 25 proc. przysługującej partiom subwencji. Rulewski chce też, aby partie mogły się dodatkowo samoograniczać, czyli wnioskować o subwencję w jeszcze niższej kwocie.

Zmiana miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2011 roku. Nowelizacją ustawy o partiach politycznych zajmowała się w czwartek senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji, w której zasiada Rulewski. Komisja przyjęła poprawkę senatora PO.

Wiceszef klubu PO Waldy Dzikowski powiedział PAP, że Rulewski nie uzgadniał tej poprawki z władzami klubu. Szerzej sprawy komentować nie chciał. Rulewski przyznał, że proponowana zmiana jest jego własną inicjatywą.

Tłumaczył, że poprawka daje partiom możliwość nawet zupełnego zrzeczenia się subwencji, a jednocześnie - jak ocenił - obligatoryjne zmniejszenie jej o 25 proc. jest rozwiązaniem, jakie ma szansę przejść przez Sejm. - _ Moja poprawka poszerza pole wyboru - daje możliwość częściowego lub całkowitego zrzeczenia się subwencji. To jest propozycja kompromisowa, bo ani PiS, ani SLD, ani PSL nie chcą 50 proc. redukcji _ - argumentował Rulewski.

*W środę senacka komisja *budżetu i finansów publicznych opowiedziała się za ograniczeniem o 50 proc. budżetowej subwencji dla partii politycznych (również od 1 stycznia 2011 roku).

Likwidację waloryzacji subwencji, którą otrzymują partie polityczne oraz ograniczenie o 50 proc. w latach 2012-2013 kwoty subwencji zakładał przygotowany przez posłów PO projekt noweli ustawy o partiach politycznych. W piątek, po burzliwej dyskusji, Sejm nie ograniczył jednak subwencji budżetowych, zdecydował jedynie o zamrożeniu waloryzacji.

Tuż po przegranym przez PO głosowaniu w Sejmie premier Donald Tusk zapowiedział, że w Senacie Platforma będzie chciała przywrócić rozwiązania ustawowe, które radykalnie ograniczą finansowanie partii politycznych. _ W Senacie będziemy mieli do wyboru dwie drogi postępowania: przywrócić poprawki, które znoszą finansowanie na trzy lata - i liczyć na to, że jednym głosem wygramy to później w Sejmie, albo znaleźć kompromis, żeby zapewnić bezpieczne głosowanie. Te rozmowy są przed nami _ - powiedział wówczas Tusk.

Senat ma się zająć nowelą we wtorek 14 grudnia, tak, aby posłowie mogli ją przegłosować na ostatnim grudniowym posiedzeniu, O poparciu 50-proc. redukcji subwencji PO rozmawia z SLD i liczy na sfinalizowanie rozmów przed końcem tygodnia.

Trybunał Konstytucyjny, który w styczniu orzekał ws. ustawy o partiach politycznych, wskazał m.in., że prawo do subwencji budżetowej nie jest prawem nienaruszalnym, a ograniczenie go można uzasadniać dążeniem do zachowania równowagi budżetowej i zapobiegania nadmiernemu zadłużaniu się państwa.

| Zgodnie z obowiązującą ustawą o partiach politycznych, te ugrupowania, które uzyskały do 5 proc. poparcia w wyborach, otrzymują subwencję w wysokości 11,53 zł za jeden oddany na to ugrupowanie ważny głos. Te, które uzyskały 5-10 proc. głosów, dostają 9,22 zł za głos; za 10-20 proc. poparcia w wyborach przysługuje partii 8,7 zł za głos, a za 20-30 proc. poparcia 4,61 zł za głos. Partie uzyskujące powyżej 30 proc. dostają 1,73 zł za każdy głos. |
| --- |

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t97468.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nowy;pomysl;sld;na;dotacje;dla;partii,90,0,731226.html) Nowy pomysł SLD na dotacje dla partii Marek Wikiński zaproponował kompromisowe rozwiązanie dzielącej partie kwestii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t116410.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejne;ciecia;w;dublinie;a;rzad;na;dnie,33,0,731169.html) Kolejne cięcia w Dublinie. A rząd na dnie Irlandzki parlament wznowił debatę nad drastycznymi cięciami w przyszłorocznym budżecie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t115521.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/irlandzki;parlament;poparl;wielkie;ciecia,59,0,730939.html) Irlandzki parlament poparł wielkie cięcia Irlandczyków czekają obniżki zasiłków, minimalnej pensji oraz zmiany w podatkach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t124512.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/klopotek;my;zawsze;swoich;bronimy;i;chronimy,41,0,730409.html) Kłopotek: My zawsze swoich bronimy i chronimy Po 115 latach istnienia kolejny zarzut nepotyzmu nie robi już na nas wrażenia.
Tagi: partie polityczne, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz