Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Znikną kontrole na granicach

0
Podziel się:

O północy na większości granic nie będzie kontroli paszportowej. Jednak na granicy polsko - białoruskiej i polsko - ukraińskiej wciąż trzeba będzie stać w długich kolejkach.

Znikną kontrole na granicach
(PAP/Jerzy Undro)

O północy znikną kontrole na większości przejść granicznych. Jednak na przejściach polsko - białoruskich i polsko - ukraińskich wciąż trzeba będzie stać w długich kolejkach do odprawy celnej.

Najbardziej boją się Białorusini. Oni do dziś nie znają warunków uzyskania wizy wjazdowej do Polski. Po wejściu Polski do strefy Schengen zostaną zaostrzone także warunki wizowe dla obywateli państw spoza Unii Europejskiej. Dla Białorusinów opłata za wizę jednorazową w wysokości 35 euro, to za drogo.

Niektórzy zapowiadają, że zrezygnują już z wyjazdów do Polski. Dla tych, którzy trudnią się przygranicznym handlem, każdy dzień zwłoki to finansowa strata.
Optymistyczni są za to niektórzy Polacy. Sądzą, że polski rząd dojdzie do porozumienia z władzami Białorusi i ruch przygraniczny będzie ułatwiony.

_ Po wejściu Polski do strefy Schengen zostaną zaostrzone także warunki wizowe dla obywateli państw spoza Unii Europejskiej. _ Ponad połowa Polaków (57 proc.) uważa też, że wejście do strefy Schengen będzie dla nich korzystne - wynika z sondażu TNS OBOP.

Najwięcej respondentów - 71 proc. - wskazuje na korzyści związane ze swobodnym przekraczaniem granic innych państw UE.

Natomiast najczęściej wymienianą obawą, związaną z wejściem Polski do strefy Schengen, jest obawa przed zwiększeniem przemytu narkotyków i napływu niebezpiecznych towarów.

Zaledwie 2 proc. ankietowanych uważa, że rozszerzenie strefy Schengen będzie dla nich raczej niekorzystne, a 39 proc. nie ma zdania na ten temat.

Dwie trzecie respondentów (68 proc.) uważa, że dzięki otwarciu granic wewnętrznych UE, łatwiej będzie się przemieszczać po Europie. 44 proc. badanych oczekuje, że otwarcie granic ułatwi ściganie przestępców i skuteczniejsze zwalczanie przemytu, jednak najczęściej (59 proc. pytanych) obawiają się wzrostu przemytu narkotyków i napływu niebezpiecznych towarów.

Ponad połowa respondentów (51 proc.) wymienia w tym kontekście wzrost zagrożenia terroryzmem, a nieco mniej (47 proc.) wskazuje na zwiększony napływ imigrantów, którzy zamierzają przez terytorium Polski przedostać się do państw Europy zachodniej.

28 proc. badanych obawia się, że przystąpienie Polski do strefy Schengen utrudni przyjazdy obywateli Ukrainy, Białorusi i Rosji do naszego kraju, a 12 proc. nie ma żadnych obaw związanych ze swobodą przekraczania granic w ramach strefy.

wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)