Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmowa cenowa we Francji. Prawie miliard euro kar

0
Podziel się:

Przedstawiciele firm spotykali się na tajnych spotkaniach w restauracjach, korzystali też z korespondencji na adresy prywatne.

Zmowa cenowa we Francji. Prawie miliard euro kar
(SalFalko/Flickr)
bEJXIdyt

Francuski urząd antymonopolowy poinformował o nałożeniu kar łącznej wysokości około 950 milionów euro na 13 producentów za zmowę cenową, dotyczącą takich artykułów jak szampony, pasty do zębów i detergenty.

Wśród ukaranych są amerykańskie firmy Colgate-Palmolive, Procter & Gamble oraz Sara Lee, angielsko-holenderski koncern Unilever i brytyjski Reckitt Benckiser.

Poinformowano, że chodzi o zmowę cenową z lat 2003-2006. Przedstawiciele ukaranych obecnie firm spotykali się regularnie, by ustalać ceny i koordynować ich podwyżki. Czasem były to tajne spotkania w restauracjach, korzystano też z korespondencji na adresy prywatne.

bEJXIdyv

Agencja Associated Pres pisze, że kilka firm zostało potraktowanych łagodniej niż inne, ale nie wymienia ich, ani nie podaje przyczyn. Siedem z ukaranych firm nie kwestionowało ustaleń urzędu antymonopolowego i zobowiązało się do przestrzegania prawa w przyszłości.

Czytaj więcej w Money.pl
338 mln euro kary za zmowę cenową... kiełbas Urzędników o procederze powiadomił anonimowy informator. Jedenaście firm zgodziło się na współpracę z władzami i przyznało się do winy.
Gigantyczna kara. Zapłacą niemal miliard euro Przez ponad siedem lat potajemnie koordynowały one swoje strategie cenowe wobec klientów.
Setki milionów euro kary dla producentów cukru Firmy będą musiały zapłacić niemal 300 milionów euro. To kara za zmowę cenową.
bEJXIdyW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)