Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmniejszenie liczby wicemarszałków Sejmu. Tego chce PiS

0
Podziel się:

Klub PiS złożył dzisiaj w Sejmie projekt uchwały dotyczącej zmniejszenia liczby wicemarszałków z obecnych pięciu do czterech.

Zmniejszenie liczby wicemarszałków Sejmu. Tego chce PiS
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Klub PiS złożył dzisiaj w Sejmie projekt uchwały dotyczącej zmniejszenia liczby wicemarszałków z obecnych pięciu do czterech - poinformowało biuro prasowe klubu. Szef klubu Mariusz Błaszczak chce, by Sejm zajął się tą kwestią na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu.

PiS zapowiedział złożenie takiego projektu po tym, gdy klub Ruchu Palikota wycofał rekomendację dla Wandy Nowickiej jako wicemarszałka Sejmu i zdecydował, że kandydatką na to stanowisko będzie posłanka Anna Grodzka. Z kolei klub SP zaproponował kandydaturę Ludwika Dorna.

Błaszczak zapowiadając projekt uchwały argumentował: _ Już tak bywało, że duże kluby nie miały swoich przedstawicieli w Prezydium Sejmu. To nie tylko nagrody, sekretariat, samochód służbowy, to wszystko są konkretne oszczędności, a czterech wicemarszałków doskonale poradzi sobie z prowadzeniem obrad _.

Ponadto, zaznaczył Błaszczak, PiS uważa, że Ruch Palikota ze względu na swą postawę, którą reprezentuje Grodzka i lider partii Janusz Palikot, nie powinien mieć swojego przedstawiciela w Prezydium Sejmu.

Decyzja klubu RP o wycofaniu poparcia dla Nowickiej, to pokłosie przyjęcia przez nią nagrody za 2012 rok; nagrody takie otrzymali wszyscy wicemarszałkowie oraz marszałek Sejmu, wszyscy też ostatecznie zapowiedzieli przekazanie nagród na cele społeczne.

Sejm odwołuje wicemarszałka, na wniosek złożony przez co najmniej 15 posłów, bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Czytaj więcej w Money.pl
Można zmniejszyć liczbę wicemarszałków - _ Nie ma obowiązku prawnego, że prezydium Sejmu ma reprezentować kluby _ - twierdzą konstytucjonaliści.
Wanda Nowicka nabiera wody w usta Wicemarszałek oświadczyła, że podda się wszystkim przewidzianym przez przepisy prawa procedurom.
W PSL już wiedzą, czy poprzeć Annę Grodzką PSL nie poprze kandydatury Anny Grodzkiej na funkcję wicemarszałka Sejmu. Kilka dni temu Ruch Palikota wycofał poparcie dla Wandy Nowickiej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)