Notowania

ulgi podatkowe
26.06.2012 15:39

Zmiany w ulgach będą korzystne dla podatników?

- Tak je dostosujemy, aby budżet na nich nie skorzystał - zapewnia minister Rostowski. Zobacz, na co w końcu się zdecydowali.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Tak dostosujemy parametry zmian w uldze prorodzinnej, aby budżet na nich nie skorzystał - poinformował dzisiaj w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski. Dodał, że nowe propozycje resortu będą bardziej korzystne dla podatników niż obecne.

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmował się między innymi przygotowanym przez resort finansów projektem nowelizacji ustawy o PIT. Ministerstwo zaproponowało w nim - zapowiedziane przez premiera Donalda Tuska w expose - zmiany w uldze prorodzinnej i kosztach uzyskania przychodu m.in. dla artystów oraz likwidację ulgi internetowej. Rząd nie zakończył dzisiaj prac nad tym projektem.

Rostowski poinformował, że ministerstwo finansów przygotuje inne parametry ulgi, aby budżet na zmianie nie skorzystał, aby była ona dla niego neutralna. _ - Parametry tych ulg będą tak zmienione, że będzie to korzystne dla podatników w porównaniu z tym wariantem, który dziś był przedstawiony _ - powiedział minister dziennikarzom w Sejmie.

Dodał, że cel zmiany w ulgach był taki, aby były one bardziej prorodzinne, niż dotychczas. Rostowski przypomniał, że premier Donald Tusk zapowiedział w expose, iż efekt budżetowy ulgi będzie neutralny dla budżetu.

_ - Wtedy obliczenia wskazywały na to, że parametry, o których mówił premier, spowodują, iż efekt tych zmian będzie neutralny. Okazało się po głębszych analizach, że budżet by na tym korzystał. Dlatego te parametry dostosujemy _ - zapowiedział Rostowski.

Minister dodał, że propozycje resortu finansów dotyczące zmian w kosztach uzyskania przychodów dla twórców i likwidacji ulgi internetowej zostały zaakceptowane przez rząd.

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Małgorzata Brzoza wyjaśniła, że resort będzie prowadził analizy dotyczące tego, o ile można by podnieść próg dochodowy dla rodzin z jednym dzieckiem, co oznaczałoby, że więcej z nich skorzysta z ulgi.

_ - W przypadku rodzin z dwójką i trójką dzieci ministerstwo nie przewiduje zmian w projekcie, natomiast rozważane jest ewentualne podniesienie kwoty ulgi na czwarte i każde następne dziecko _ - powiedziała Brzoza.

Zgodnie z projektem, nad którym dzisiaj pracował rząd, rodziny, które osiągają dochody powyżej 85 tys. 528 zł i mają tylko jedno dziecko, nie miałyby prawa do ulgi prorodzinnej.

W przypadku podatników mających dwoje dzieci, ulga miałaby przysługiwać bez względu na wysokość dochodów, a w odniesieniu do podatników z trojgiem i większą liczbą dzieci, zwiększyłaby się na trzecie i każde kolejne dziecko o 50 proc. - tym samym wyniosłaby miesięcznie 139,01 zł, czyli 1668,12 zł rocznie.

Projekt przewiduje także zmianę dotyczącą 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, z której najczęściej korzystają artyści, twórcy czy dziennikarze. Zgodnie z propozycjami MF koszty te nie będą mogły przekroczyć połowy wysokości kwoty z pierwszego przedziału skali podatkowej (85 tys. 528 zł), czyli 42 tys. 764 zł.

Oznacza to, że z pełnego odliczenia 50-proc. kosztów skorzysta osoba, której dochody nie przekraczają w roku 85 tys. 528 zł. Jeżeli dochód będzie wyższy od tej kwoty, podatnik będzie mógł odliczyć udokumentowane koszty.

Resort finansów przewiduje także likwidację ulgi internetowej. Nowelizacja miałaby wejść w życie 1 stycznia 2013 r. Zgodnie z szacunkami ministerstwa zmiany dotyczące twórców przyniosłyby budżetowi w 2013 r. 164 mln zł, a w 2014 r. - 173 mln zł. Efektem likwidacji ulgi internetowej w 2013 r. będzie dodatkowe 424 mln zł w budżecie w 2014 r., a zmiana dotycząca ulgi na dzieci dałaby fiskusowi 149 mln zł oszczędności w skali roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Likwidację tej ulgi odczujemy najmocniej - _ Likwidacja ulgi internetowej najmocniej uderzy Polaków po kieszeniach _- ocenia główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.
Wyższy podatek dla bogatych? Według rządu... Domagają się tego miasta, które liczą na powiązanie stawki podatku od nieruchomości z jej położeniem.
Rodzice mogą stracić prawo do tej ulgi Dochód dziecka uzyskany z wakacyjnej pracy może pozbawić rodziców prawa do ulgi rodzinnej - poinformowała rzeczniczka prasowa administracji podatkowej w resorcie finansów Wiesława Dróżdż. Utrata prawa do ulgi następuje, gdy dziecko zarobi ponad 3089 zł.
Tagi: ulgi podatkowe, podatki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz