Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zmiany w referendach samorządowych. PiS krytykuje pomysł prezydenta

0
Podziel się

W przypadku odwołania samorządu konieczna byłaby taka sama frekwencja, jak podczas wyborów - proponuje Bronisław Komorowski.

Zmiany w referendach samorządowych. PiS krytykuje pomysł prezydenta
(imagestock/iStockphoto)
bEqAwgtN

Takie głosowania są podstawą demokracji, a zmiany w ich organizowaniu mogą być szkodliwe. Jacek Sasin z PiSu skrytykował pomysł Kancelarii Prezydenta w sprawie zmian w referendach.

Gość radiowej Jedynki podkreśla, że referenda są bardzo ważne dla demokracji.

- _ Jest jakimś wynaturzeniem demokracji, taka argumentacja, że głos społeczeństwa jest niebezpieczny dla demokracji. Tak naprawdę idea demokracji opiera się na tym, że to właśnie obywatele mają prawo decydować o tym, w jakim kraju chcą żyć, kto ma nimi rządzić, jakie najważniejsze decyzje mają być podejmowane _ - stwierdził Sasin.

bEqAwgtP

Gość_ Sygnałów Dnia _ skrytykował też pomysł zmian w referendach prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- _ Nie można ignorować głosu tak wielu ludzi i nie można odbierać obywatelom prawa wypowiadania się w tak ważnych sprawach, jeśli mają taką wolę. A już pomysł, żeby w jakiś sposób prawnie ograniczyć możliwość organizowania referendum, to co zapowiedział prezydent Komorowski, to skandaliczny zupełnie pomysł. Żeby odejść od możliwości odwoływania złych włodarzy kiedy wiemy, jak wiele patologii się jednak w samorządach się dzieje, to jest jednak krok wstecz _ - skomentował poseł PiS.

Kancelaria Prezydenta ma przygotować zmiany w projekcie ustawy samorządowej. W przypadku odwołania samorządu konieczna byłaby taka sama frekwencja, jak podczas wyborów. Dokładne zmiany kancelaria ma przedstawić po wakacjach.

Czytaj więcej w Money.pl
Referendum na życzenie? Są propozycje Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda twierdzi, że Polacy powinni mieć możliwość korzystania z referendum bez konieczności zgody Sejmu.
Uda się zablokować referendum? Jest skarga Szef mazowieckiej PO ma zastrzeżenia do prawidłowości zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum.
Będzie referendum w sprawie sześciolatków? W Sejmie zweryfikowano 500 tys. podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum edukacyjnego m.in. w sprawie obniżenia wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat.
bEqAwguq
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)