Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w kościele. Czy papież mianuje kobietę kardynałem?

0
Podziel się:

Dyskusję na ten temat wywołał dziennik El Pais. - Geniusz kobiecy jest konieczny w miejscach, gdzie podejmuje się ważne decyzje - uważa papież.

Zmiany w kościele. Czy papież mianuje kobietę kardynałem?
(Donatella Giagnori / EIDON/REPORTER)
bFeYvTWt

Czy papież Franciszek mógłby mianować kobietę kardynałem? - dyskusję na ten temat wywołał hiszpański dziennik _ El Pais _. To nie jest nowa hipoteza, ale by tak się stało papież musiałby zmienić obowiązujące normy - twierdzi ekspert we włoskim piśmie katolickim.

Ksiądz Alessandro Giraudo, wykładowca prawa kanonicznego na wydziale teologii uniwersytetu w Turynie, podkreślił komentując propozycję, a zarazem hipotezę hiszpańskiej gazety, że wniosek w sprawie mianowania kobiety kardynałem pojawił się na synodzie w 1987 roku.

W wypowiedzi dla poczytnego katolickiego tygodnika _ Famiglia Cristiana _ ksiądz Giraudo zwrócił uwagę, że według obowiązujących obecnie norm nie byłoby to możliwe. Zgodnie z prawem kanonicznym (kanon 351) obecnie kardynałem może zostać mężczyzna, który ma przynajmniej święcenia prezbiteratu, czyli kapłańskie.

bFeYvTWv

Ale przepisy te - jak dodał ksiądz Giraudo - papież mógłby zmienić. Wystarczyłby dokument w formie Motu proprio. W tej sprawie - ocenił kościelny ekspert - Franciszek nie musi się z nikim naradzać, ale papież mógłby również zwołać synod, by sprawę tę omówić z biskupami.

_ - Jeśli chce się, aby kolegium kardynałów stało się miejscem konsultacji w służbie papieżowi, można by myśleć o nowej postaci w tym gronie _ - oświadczył ks. Giraudo.

W opinii eksperta w samym kolegium kardynalskim można by dokonać modyfikacji wprowadzając do niego _ nową osobę _. Ks. Giraudo posłużył się przykładem patriarchów Kościołów wschodnich, którzy uczestniczyli - jak przypomniał - w konklawe i którzy według jego słów _ wnoszą doświadczenie inne niż Kościoła łacińskiego _.

W reakcji na propozycję _ El Pais _, publicystka watykańskiego dziennika _ L'Osservatore Romano _ Lucetta Scaraffia przypomniała na łamach włoskiej prasy, że za mianowaniem kobiety kardynałem opowiadała się już wcześniej katolicka antropolog Mary Douglas. Uczona argumentowała, że to zwiększyłoby autorytet kobiet w Kościele.

bFeYvTWB

Jak podkreśliła Scaraffia, taka decyzja papieża stanowiłaby znak wielkiej, znaczącej zmiany, ale przecież - dodała - _ przyzwyczailiśmy się już do tego, że można ich oczekiwać ze strony Franciszka _. Zarazem autorka komentarza zaznaczyła, że taka nominacja byłaby możliwa, ponieważ nie jest związana z drażliwą kwestią święceń kapłańskich kobiet.

Według watykanistów kardynałem mogłaby zostać na przykład siostra zakonna.

W opinii publicystki _ L'Osservatore Romano _ decyzja taka byłaby nawet niezbyt zaskakująca, biorąc pod uwagę wypowiedzi papieża na temat roli kobiet w Kościele. W wywiadzie dla jezuickiego pisma _ Civilta cattolica _ Franciszek powiedział między innymi, że należy poszerzyć przestrzeń i znaczenie obecności kobiet.

Jego zdaniem, kobiety zadają głębokie pytania, na które należy odpowiedzieć. Ich rolę w Kościele uznał za _ nie do pominięcia _. - _ Kościół nie może być sobą bez kobiety i jej roli _ - ocenił papież.

bFeYvTWC

Wyraził też opinię, że należy pogłębić kwestię postaci kobiety w Kościele i wypracować _ głęboką teologię kobiety _. Dopiero uczyniwszy ten krok można w opinii Franciszka zastanowić się nad funkcją kobiet wewnątrz Kościoła. _ - Geniusz kobiecy jest konieczny w miejscach, gdzie podejmuje się ważne decyzje _ - dodał papież.

W ocenie Lucetty Scaraffii, która redaguje kobiecy dodatek ukazujący się z _ L'Osservatore Romano _, nadanie kobiecie godności kardynała byłoby rewolucją, która wstrząsnęłaby większością duchowieństwa, zajmującego stanowisko _ nieufności i braku zainteresowania _ wobec kobiet; zarówno zakonnic, jak i świeckich.

_ Dlaczego podczas obrad poprzedzających konklawe kardynałowie elektorzy nie mieli okazji nawet wysłuchania kobiety, zakonnicy albo świeckiej? _ - zapytała katolicka publicystka.

Czytaj więcej w Money.pl
Głośne komentarze po wywiadzie z papieżem - _ To bardzo mocne doświadczenie _ - podkreślił dziennikarz, autor 29-stronicowego wywiadu z papieżem.
Pierwsza kobieta biskup w Irlandii - _ Ta nominacja jest wielką radością dla wielu w Kościele Irlandii i w anglikańskiej społeczności światowej _ - podkreślił arcybiskup Dublina.
Kanonizacja Jana Pawła II. Jest data Najprawdopodobniej dojdzie do niej 27 kwietnia 2014 roku - podał dziennik Il Messaggero.
bFeYvTWW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)