Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w kodeksie wyborczym. Niewielu skorzysta

0
Podziel się:

- Ludzie rezygnują, jak wiedzą, ile formalności trzeba wypełnić - mówi rzecznik Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego.

Zmiany w kodeksie wyborczym. Niewielu skorzysta
(VladimirCetinski/iStockphotot)

Chęć głosowania korespondencyjnego w wyborach parlamentarnych zadeklarowało 819 osób niepełnosprawnych - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Najwięcej wniosków zgłoszono w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Łodzi.

_ - Teraz gminy wysyłają pakiety do głosowania do osób, które chcą głosować korespondencyjnie. O tym, ile pakietów zostało faktycznie wysłanych będzie wiadomo 3 października _ - powiedział wicedyrektor zespołu prawnego i organizacji wyborów Romuald Drapiński. Zastrzegł, że dane te mogą się zmienić.

Wyborcy niepełnosprawni mieli czas na zgłaszanie chęci głosowania korespondencyjnego do 19 września. Najwięcej takich wniosków zgłoszono w warszawskich dzielnicach: na Białołęce, Mokotowie i Bielanach (po 12 wniosków), w Krakowie - 34, w Łodzi i we Wrocławiu - po 26, w Szczecinie - 22 i w Poznaniu - 20.

Po zgłoszeniu do domu osoby niepełnosprawnej listonosz przyniesie kartę do głosowania, instrukcję jak ją wypełnić; a później (jeżeli wyborca będzie sobie tego życzył) przyjdzie ponownie, by ją odebrać i dostarczyć do odpowiedniego lokalu w dniu głosowania.

Możliwość głosowania korespondencyjnego wprowadzono do kodeksu wyborczego w tym roku. Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski powiedział, że jest mile zaskoczony taką liczbą osób deklarujących chęć głosowania. _ - Biorąc pod uwagę, że informacja dotarła do ludzi bardzo późno i że pojawiało się wiele pytań co zrobić, by głosować korespondencyjne, należy się cieszyć, że tak wiele osób z tego skorzystało _ - dodał.

Innego zdania jest rzecznik Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego Piotr Pawłowski (zbieżność nazwisk przypadkowa). Według niego w przypadku głosowania korespondencyjnego procedury są bardzo skomplikowane. - _ Ludzie rezygnują, jak wiedzą, ile formalności trzeba wypełnić _ - powiedział.

Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych Marek Plura (PO) ocenia, że _ ponad 800 zgłoszeń to dużo _. Zaznaczył, że trzeba pamiętać, że głosowanie korespondencyjne _ zawsze będzie dotyczyło wąskiej grupy obywateli _ i nie może zastąpić normalnego głosowania w lokalu wyborczym. _ - Ale cieszę się, że część osób niewidomych czy niesłyszących, którzy obawiali się, że nie otrzymają wystarczającej porady i pomocy; może głosować wśród swoich bliskich _ - powiedział.

Więcej na temat wyborów w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t116490.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory;2011;jak;glosowac;zza;granicy,45,0,908333.html) Mieszkasz za granicą? Zobacz, jak zagłosować Do kodeksu wyborczego wprowadzono głosowanie korespondencyjne, co ma wpłynąć na zwiększenie frekwencji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t116491.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/jak-zaglosowac-nie-ruszajac-sie-z-domu.html) Jak zagłosować nie ruszając się z domu? Sprawdź, kto może wybrać posła korespondencyjnie lub przez pełnomocnika.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t157025.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sondaze;pis;wskazuja;wygrana;tej;partii,211,0,921043.html) Oto sondaże, w których PiS ma przewagę Jarosław Kaczyński twierdzi, że są badania, w których przewaga jego partii nad PO jest _ znaczna _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)