Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kodeks pracy
18.12.2012 16:45

Zmiany w Kodeksie pracy. Łatwiej założysz firmę

Uchwalona przez Sejm ustawa ma na celu uproszczenie i ograniczenie obowiązków oraz procedur podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał dziś nowelizację Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw, która upraszcza m.in. procedury związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej - poinformowała Kancelaria Prezydenta na stronie internetowej.

Kancelaria wskazała w komunikacie, że uchwalona 9 listopada br. przez Sejm ustawa ma na celu uproszczenie i ograniczenie obowiązków oraz procedur podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą.

_ - Realizując ten cel ustawa przede wszystkim eliminuje obowiązek zawiadamiania Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej o rozpoczęciu działalności (jej miejscu, rodzaju i zakresie oraz ich zmian), eliminując jednocześnie sankcję za niedopełnienie tego obowiązku _ - napisano.

Ponadto w nowelizacji skrócono z 14 do 3 dni termin wydawania potwierdzenia o nadaniu NIP przez naczelnika urzędu skarbowego podmiotom innym niż osoby fizyczne, które rozpoczynają działalność.

Jednocześnie ustawa zapewnia Państwowej Inspekcji Sanitarnej dostęp do danych zgromadzonych w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON) oraz zgromadzonych przez ZUS na koncie płatnika składek. Na urzędy statystyczne nałożono natomiast _ obowiązek udostępniania Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej - z urzędu, nieodpłatnie i co kwartał - zgromadzonych w rejestrze podmiotów informacji o podmiotach deklarujących zatrudnienie pracowników w zakresie niezbędnym do wykonywania zadań tych organów _.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Zatory płatnicze znikną? Rząd ma nowy plan Termin uregulowania należności między przedsiębiorcami nie powinien przekraczać 60 dni kalendarzowych, a rozliczenia z urzędem 30 dni.
Przeterminowany towar. Co z VAT-em? Jak postąpić, gdy towary nie zostały wykorzystane na potrzeby prowadzonej działalności.
Niespodziewany skutek kryzysu. Przybywa... Liczba rejestracji nowych spółek bije rekordy. W Krajowym Rejestrze Sądowym dawno nie było takiego urodzaju na nowe firmy.
Tagi: kodeks pracy, bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz