Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ubezpieczenie
04.08.2010 15:44

Zmiany w Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego

Będzie wydawana nie na dwa, ale na trzy miesiące.

Podziel się
Dodaj komentarz
(thelinke/iStockphoto)

*Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego będzie wydawana nie na dwa, ale na trzy miesiące - poinformował NFZ. Potwierdza ona uprawnienia do świadczeń medycznych w Unii Europejskiej, a także Szwajcarii, Norwegii, Lichtensteinie i Islandii. *

W Polsce wydawana jest od 1 stycznia 2006 roku. Narodowy Fundusz Zdrowia zdecydował o wydłużeniu okresu, na jaki jest wydawana, _ wychodząc naprzeciw wnioskom zgłaszanym przez ubezpieczonych oraz członków ich rodzin _ - poinformował Andrzej Troszyński z biura prasowego NFZ.

Stosowne zarządzenie zostało podpisane przez prezesa NFZ 3 sierpnia i obowiązuje od dziś. Jednocześnie - jak podaje NFZ - prowadzone są dalsze prace mające umożliwić wydawanie karty na okres co najmniej sześciu miesięcy, począwszy od 1 stycznia 2011.

Karta jest kartą osobistą, wystawioną na nazwisko jej posiadacza. Okres ważności ustala każdorazowo instytucja ją wydająca (czyli w przypadku Polski NFZ).

Karta umożliwia dostęp do instytucji ochrony zdrowia w sektorze publicznym (np. lekarza, apteki, szpitala lub ośrodka zdrowia), na zasadach, jakie obowiązują obywateli kraju, w którym przebywa jej posiadacz. Każde państwo wydaje kartę w swoim języku urzędowym, na dowolny okres. W Polsce dotychczas wydawana była na dwa miesiące, a np. w Wielkiej Brytanii na pięć lat.

Tagi: ubezpieczenie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz