Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany prawa restrukturyzacyjnego. Już niebawem

0
Podziel się:

Projekt zakłada oddzielenie procedur restrukturyzacyjnej i naprawczej od postępowania upadłościowego.

Zmiany prawa restrukturyzacyjnego. Już niebawem
(Palko72/Dreamstime.com)

Projekt, który zakłada oddzielenie procedur restrukturyzacyjnej i naprawczej od postępowania upadłościowego, do końca roku trafi pod obrady Rady Ministrów - zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn podczas V Polskiego Kongresu Prawa Upadłościowego i Naprawczego.

Przy okazji ma być zmienione także obecne Prawo upadłościowe i naprawcze. Projekt jest już po konsultacjach społecznych i uzgodnieniach międzyresortowych, trwają jeszcze tylko uzgodnienia z Ministerstwem Finansów - poinformował Węgrzyn.

Prace są prowadzone wspólnie z Ministerstwem Gospodarki. Wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj powiedział podczas kongresu, że najważniejsze będzie oddzielenie obu procedur: restrukturyzacyjnej i naprawczej od postępowania upadłościowego, a także zmiana społecznego odbioru postępowania restrukturyzacyjnego - dziś przedsiębiorcy nie chcą rozpoczynać postępowań naprawczych w obawie przed utratą dobrego wizerunku, czyli - jak powiedział Haładyj - _ stygmatyzacją _.

Wiceminister gospodarki poinformował, że w planach jest wprowadzenie czterech rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych. Ma być też zmieniona definicja niewypłacalności dłużnika, aby decydowała o niej faktyczna niewypłacalność, a nie - jak obecnie - _ dwie niezapłacone faktury _.

Haładyj zapowiedział uproszczenie procedur zgłaszania wierzytelności oraz powstanie Centralnego Rejestru Upadłości, który ma zwiększyć przejrzystość postępowań upadłościowych oraz sprawić, że składniki masy upadłości będą szybciej i efektywniej zbywane, aby mogły być nadal wykorzystywane w działalności gospodarczej.

Zmienione mają być także zasady wypłacania wynagrodzeń syndyków,

Oprócz zmian w postępowaniu upadłościowym i naprawczym oraz wprowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego, wiceminister gospodarki zapowiedział także dwie inne zmiany. Pierwsza ma zmierzać do wprowadzenia systemu informacji o wiarygodności płatniczej w obrocie gospodarczym. Celem jest to, by każdy mógł sprawdzić w biurze informacji gospodarczej wypłacalność swojego kontrahenta.

Druga zmiana ma zachęcać do polubownego rozstrzygania sporów - dziś bardzo niechętnie wykorzystywanego przez przedsiębiorców, zwłaszcza małych i średnich.

Na razie w Ministerstwie Gospodarki są wypracowywane rekomendacje do obu zmian. W październiku resort opublikował _ Zieloną Księgę - System informacji o wiarygodności płatniczej w obrocie gospodarczym _, w której przedstawił, jak obecnie działają biura informacji gospodarczej w Polsce i na świecie oraz wskazał, co należałoby zmienić, żeby taki system był rzeczywiście skuteczny.

13 listopada odbędzie się w resorcie gospodarki spotkanie konsultacyjne na temat Zielonej Księgi - poinformował Haładyj. Na podstawie rekomendacji Ministerstwo Gospodarki zamierza przygotować założenia do zmiany przepisów.

Organizatorem V Polskiego Kongres Prawa Upadłościowego i Naprawczego - INSO 2013 jest Instytut Allerhanda, patronem medialnym - Polska Agencja Prasowa.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważny producent AGD wnioskuje o upadłość FagorMastercook złożył wniosek o upadłość - poinformował zarząd spółki.
Firma w upadłości? Zminimalizuj straty Firmowa kasa jest pusta, masz problem ze spłatą bieżących zobowiązań? Kryzys wymaga zachowania zimnej krwi. Oto sposoby na poradzenie sobie w tym trudnym okresie.
Firmy upadają. W tej branży jest najgorzej Wśród 98 przedsiębiorstw zatrudniających w sumie 3,5 tysiąca pracowników, które upadły w lipcu aż 1/3 - 33 - to zakłady związane z budownictwem.
On wie, co to porażka w biznesie - _ W Polsce unika się ryzyka i porażek, a przedsiębiorcy często wybierają bezpieczne branże i sprawdzone koncepcje _ - mówi Jeremy Gutsche, twórca portalu TrendHunter.com.
wiadomości
prawo gospodarcze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)