Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sytuacja na ukrainie
26.02.2014 14:20

Zmiany na Ukrainie. Tusk rozmawiał z Turczynowem

Szef rządu przekazał kondolencje w związku z ofiarami dramatycznych wydarzeń w Kijowie oraz wyrazy solidarności z ukraińskim narodem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Premier Donald Tusk rozmawiał telefonicznie z p. o. prezydenta Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem. Szef rządu przekazał kondolencje w związku z ofiarami dramatycznych wydarzeń w Kijowie oraz wyrazy solidarności z ukraińskim narodem - podała Kancelaria Premiera.

Według komunikatu Kancelarii Premiera Turczynow zapoznał Tuska ze stanem prac nad formowaniem się nowych ukraińskich władz. Ukraiński polityk zapewnił, że powstający rząd będzie gabinetem fachowców i technokratów.

Turczynow - jak relacjonuje Kancelaria Premiera - zwrócił się także do premiera Tuska o wsparcie we współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym oraz Unią Europejską w działaniach służących _ wydźwignięciu _ Ukrainy z kryzysu ekonomicznego. Wyraził również nadzieję na dalsze wsparcie Polski w zbliżeniu Ukrainy do UE.

_ - Donald Tusk i Ołeksander Turczynow ustalili potrzebę dalszych roboczych kontaktów na wysokim szczeblu _ - czytamy w komunikacie Kancelarii Premiera, przekazanym w środę PAP.

Szef parlamentu Ukrainy Ołeksandr Turczynow, po obaleniu Wiktora Janukowycza pełni obowiązki prezydenta, w środę objął także funkcję zwierzchnika sił zbrojnych.

Turczynow w sobotę został upoważniony przez parlament do pełnienia obowiązków głowy państwa. Na najwyższym stanowisku pozostanie do wcześniejszych wyborów prezydenckich, które odbędą się 25 maja.

W sobotę Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy uznała, że Janukowycz _ samowolnie odsunął się od pełnienia obowiązków _. Obalony prezydent uciekł z Kijowa w piątek i obecnie jest poszukiwany w związku z podejrzeniem o doprowadzenie do śmierci 100 osób podczas starć demonstrantów antyrządowych i sił MSW, do których doszło w ubiegłym tygodniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk stawia Ukraińcom warunki. Stać nas na pomoc finansową? Premier przyznaje, że nie dysponuje dużymi możliwościami. W rachubę nie wchodzi nawet pożyczka z NBP.
Borusewicz gratuluje Turczynowowi Podjął się Pan tego niezwykle trudnego zadania w sytuacji, gdy ukraiński parlament wziął na siebie pełną odpowiedzialność za przywrócenie porządku konstytucyjnego w Państwie - napisał w liście.
Tusk o Ukrainie: Schody dopiero się zaczęły Pewnie przyjdzie jeszcze czas, kiedy świat dowie się bardzo precyzyjnie, kto i dlaczego działał na rzecz osłabienia Ukrainy, czy wręcz rozpadu Ukrainy - komentuje premier.
Tagi: sytuacja na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz