Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w kodeksie wyborczym. Kaczyński zdradza, jak "utrudnić fałszowanie"

0
Podziel się:

Zmiany, które PiS proponuje w przepisach wyborczych mają charakter techniczny i można je wprowadzić przed przyszłorocznymi wyborami.

Zmiany w kodeksie wyborczym. Kaczyński zdradza, jak "utrudnić fałszowanie"
(PAP/Radek Pietruszka)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że zmiany, które PiS proponuje w przepisach wyborczych mają charakter techniczny i można je wprowadzić przed przyszłorocznymi wyborami. Dodał, że głosowanie w tej sprawie będzie testem dla sił politycznych.

_ - Wybory powinny być przeprowadzone w sposób, który w bardzo wysokim stopniu utrudnia wszelkiego rodzaju nadużycia, czy mówiąc wprost fałszowanie _ - powiedział Kaczyński podczas konferencji prasowej w Warszawie. Jak dodał, to wymaga po pierwsze zmian technicznych - chodzi o kształt urn i umieszczenie kamer we wszystkich komisjach obwodowych, tak by w internecie dostępna była transmisja; po drugie - jak mówił prezes PiS - potrzebne są też _ pewne zmiany, jeżeli chodzi o aparat wyborczy _.

_ - Jego obecna konstrukcja jest konstrukcją budzącą najdalej idące wątpliwości i kompletnie skompromitowaną, temu nikt nie jest w stanie zaprzeczyć _ - powiedział Kaczyński.

Dodał, że głosowanie nad projektem PiS będzie testem, czy poszczególne siły polityczne _ chcą w Polsce uczciwych wyborów, takich, które nie będą budziły żadnych wątpliwości czy też nie chcą _. W czwartek Sejm ma się zająć projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego przygotowanym przez PiS. Zakłada on zmiany w sposobie powoływania składu PKW oraz możliwość _ dźwiękowej i filmowej rejestracji procedur wyborczych _.

Ponadto Kaczyński powiedział, że możliwa jest zmiana w przepisach wyborczych przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi.

_ - Usłyszeliśmy ze strony różnych autorytetów prawniczych, że nie można już zmieniać w tej chwili przepisów wyborczych. Otóż to jest nieprawda. Po pierwsze do wyborów parlamentarnych jest jeszcze 10 miesięcy. Ten termin to jest sześć miesięcy, w ciągu czterech miesięcy można uchwalić nie jedną, a dziesięć ustaw _ - powiedział Kaczyński.

Dodał, że termin półroczny (w czasie, którego nie można wprowadzać zmian przed wyborami) został wprowadzony nie przez przepisy konstytucyjne, tylko przez decyzję Trybunału Konstytucyjnego, a ta decyzja - zdaniem Kaczyńskiego - nie wiąże TK, jeżeli chodzi o kolejne decyzje. _ Jeżeli są nadzwyczajne okoliczności, a są nadzwyczajne okoliczności, to nie ma żadnych przeszkód, żeby te zmiany dotyczyły także wyborów prezydenckich _ - powiedział.

Podkreślił, że decyzja TK dotyczy _ spraw zasadniczych dotyczących metody liczenia głosów, tworzenia komitetów wyborczych, a nie spraw technicznych _. - _ Wszystkie zmiany, które proponujemy, mają charakter techniczny _ - zaznaczył Kaczyński.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w Kodeksie wyborczym? Jest data Projekt przygotowany przez PiS zakłada zmiany w sposobie powoływania składu PKW oraz możliwość dźwiękowej i filmowej rejestracji procedur wyborczych.
PiS chce zmian w wyborach. Co proponuje? Jarosław Kaczyński powiedział że chodzi mu nie tylko o sprawę załamania się systemu informatycznego, że także wiele innych wiadomości wskazuje na to, że jest naprawdę źle.
PiS proponuje zmiany "służące demokracji" _ To wynik naszych obserwacji poczynionych podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego _ - twierdzą przedstawiciele PiS.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)