Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w greckim rządzie. Premier pozbył się "buntowników"

0
Podziel się:

Na stanowisku utrzymał się minister finansów Euklid Cakalotos.

Zmiany w greckim rządzie. Premier pozbył się "buntowników"
(PAP/EPA)
bEKVNgOJ

W rządzie Grecji kierowanym przez premiera Aleksisa Ciprasa (na zdjęciu z prawej) nastąpiły przetasowania - poinformował w piątek rzecznik rządu. Zastrzegł, że na stanowisku pozostaje minister finansów Euklid Cakalotos (na zdjęciu z lewej).

Agencje zwracają uwagę, że premier pozbył się z rządu "buntowników", którzy w parlamencie głosowali przeciwko uchwaleniu reform wymaganych przez zagranicznych wierzycieli Aten. Są to zarazem pierwsze od stycznia przetasowania w rządzie, kiedy Cipras stanął na jego czele.

Dotychczasowy minister pracy i solidarności społecznej Panos Skurletis obejmie ministerstwo energetyki, zastępując Panajotisa Lafazanisa, który głosował przeciwko reformom.

bEKVNgOL

W resorcie finansów Nadję Walawani, dotychczasową wiceminister, zastąpi Tryfon Aleksiadis. Walawani również głosowała przeciwko reformom i podała się do dymisji.

Dalsze zmiany dotyczą resortu pracy. Na miejsce Skurletisa ministrem został Jeorjos Katrugalos, dotąd odpowiadający za reformę administracyjną. Ponadto deputowana Syrizy Olga Gerowasili będzie rzeczniczką rządu.

Jak mówił wcześniej PAP Aristides Hadżis z wydziału prawa i ekonomii Uniwersytetu Ateńskiego, w rządzie dojdzie do zmian, ponieważ premier nie może sobie pozwolić na to, aby ministrowie, którzy głosowali przeciwko reformom, kierowali resortami, które te reformy mają wprowadzać w życie.

Parlament Grecji uchwalił wymagany przez wierzycieli pakiet ustaw w nocy ze środy na czwartek. Nastąpił jednak rozłam w rządzącej Syrizie. Wśród głosujących przeciwko reformom lub wstrzymujących się od głosu, było 38 członków tego ugrupowania.

bEKVNgPm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)