Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany dla niepełnosprawnych kierowców

0
Podziel się:

Tabliczka "Dotyczy także niepełnosprawnych" pod drogowymi znakami zakazu jest niezgodna z konstytucją.

Zmiany dla niepełnosprawnych kierowców
(sxc.hu/malamantra)

Od lipca 2015 roku, nie będzie można umieszczać tabliczki z napisem: „Dotyczy także niepełnosprawnych”, pod dziewięcioma znakami zakazu. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązujący przepis jest niezgodny z konstytucją.

Niepełnosprawnych, według kodeksu drogowego, nie obowiązują następujące znaki drogowe:

  • zakaz ruchu w obu kierunkach,
    • zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych,
    • zakaz wjazdu autobusów,
    • zakaz wjazdu motocykli,
    • zakaz wjazdu motorowerów,
    • zakaz postoju,
    • zakaz postoju w dni nieparzyste,
    • zakaz postoju w dni parzyste,
    • strefa ograniczonego postoju.

Mogą oni nie stosować się do tych znaków, chyba, że widnieje pod nimi tabliczka „Dotyczy także niepełnosprawnych”. Umożliwia to rozporządzenie ministra Infrastruktury i Rozwoju, dołączone do ustawy.

Według niepełnosprawnych użytkowników dróg, stosowanie tabliczek pod wybranymi znakami narusza ich prawo. Zgodził się z tym Rzecznik Praw Obywatelskich zgłaszając sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Maria Gintowt-Jankowicz uznała, że przepis o umieszczeniu tabliczki: „Dotyczy także niepełnosprawnych” jest niezgodny z Ustawą o Ruchu Drogowym i konstytucją. Do 30 czerwca 2015 roku minister Infrastruktury i Rozwoju ma czas, aby znowelizować rozporządzenie tak, aby nie naruszało prawa. W przeciwnym razie przepis straci moc obowiązującą.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten zakaz jest niekonstytucyjny? Sprawdzą Prokurator generalny zastrzegł, że w określonych okolicznościach dopuszczalny jest czasowy nadzór kontaktów oskarżonego z obrońcą.
Sędziowie nagminnie łamią przepisy... Od lipca 2011 do 23 października 2014 roku wszczęto blisko tysiąc spraw dotyczących przekroczenia prędkości przez osoby mające immunitet. Dwie trzecie spraw dotyczyło sędziów.
Zakaz uprawy konopi jest konstytucyjny? Skarżący wskazywał, że państwo nie może wyciągać wobec człowieka konsekwencji za złamanie prawa w celu zaspokojenia własnych potrzeb.
Gminy żydowskie wnioskują do Trybunału W stanowisku dla Trybunału Konstytucyjnego ówczesna marszałek Sejmu wniosła o umorzenie postępowania ze względu na _ niedopuszczalność wydania wyroku _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)