Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiana przepisów o dyrektorach sądów

0
Podziel się:

Doprecyzowanie przepisów o dyrektorach sądów, m.in. dotyczących ich praw do odprawy emerytalnej i nagrody jubileuszowej, przewiduje nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych.

Zmiana przepisów o dyrektorach sądów
(Piotr Tracz/REPORTER)

Doprecyzowanie przepisów o dyrektorach sądów, m.in. dotyczących ich praw do odprawy emerytalnej i nagrody jubileuszowej, przewiduje nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Zmiana jest związana z wcześniejszą nowelizacją Prawa o ustroju sądów powszechnych z sierpnia 2011 r., która w dużej części weszła w życie od początku tego roku. Na jej mocy wprowadzono do polskiego sądownictwa tzw. menedżerskie podejście do zarządzania sądami i wzmocniono pozycję dyrektorów sądów. Dyrektor - który obok prezesa i kolegium uzyskał status odrębnego organu sądu - odpowiada za kadrę niesędziowską oraz infrastrukturę sądów, co uwolniło prezesa od obowiązków administracyjnych.

Okazało się jednak, że po wejściu w życie nowej ustawy dyrektorzy sądów są jedyną grupą zawodową pracującą w sądzie, która została pozbawiona prawa do nagrody jubileuszowej, odprawy emerytalnej czy dodatku stażowego. Dlatego konieczne stało się dokonanie modyfikacji w niektórych przepisach i przywrócenie dyrektorom sądów oraz ich zastępcom należnych uprawnień, jakie przysługiwały tej grupie zawodowej do końca zeszłego roku.

Ponadto w nowelizacji zapisano, że dyrektora sądu powołuje się w sądzie rejonowym, w którym jest co najmniej 10 sędziów. Według dotychczasowego zapisu u.s.p. dyrektora sądu powoływało się w sądzie rejonowym, w którym jest co najmniej 15 sędziów, a minister mógł wyjątkowo powołać dyrektora w sądzie, w którym jest co najmniej 10 sędziów, _ jeżeli przemawiały za tym szczególne względy _.

Jak wskazali autorzy nowelizacji, zmierza ona do _ usunięcia obowiązującej obecnie fikcji prawnej w zakresie powoływania dyrektorów, bo ustawowy wyjątek stał się regułą _. Obecnie we wszystkich sądach rejonowych - zarówno tych o obsadzie od 10 do 14, jaki powyżej 15 sędziów - utworzone zostały stanowiska dyrektorów, choć nie we wszystkich sądach są one obsadzone z uwagi na nierozstrzygnięte konkursy.

Sejm uchwalił te zmiany na początku listopada, Senat nie wprowadził poprawek do nowelizacji. Ustawa - podpisana przez prezydenta w czwartek - wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent proponuje, kiedy likwidować sądy Precyzyjne kryteria, na podstawie których szef MS miałby prawo tworzenia i likwidacji sądów rejonowych określa prezydencki projekt noweli ustawy o sądach powszechnych.
Ta ustawa to jawne "psucie państwa" Odwracanie skutków rozporządzenia w drodze ustawy to zdaniem kancelarii psucie państwa. Jak podano, decyzję w sprawie ustawy prezydent podejmie w przewidzianym przepisami terminie.
Prezydent pogodzi PSL z Gowinem? Ma pomysł Bronisław Komorowski przygotuje własny projekt ustawy w sprawie sądów powszechnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)