Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Zmiana konstytucji 25 lat temu to symboliczny i realny koniec PRL"

0
Podziel się:

Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej - głosił pierwszy artykuł znowelizowanej ustawy zasadniczej.

"Zmiana konstytucji 25 lat temu to symboliczny i realny koniec PRL"
(PAP/Jacek Turczyk)

Zmiana konstytucji 25 lat temu była symbolicznym i realnym końcem PRL, a także początkiem III Rzeczypospolitej - mówił dziś prezydent Bronisław Komorowski w 25. rocznicę tego wydarzenia. Nowelizując konstytucję Sejm przywrócił nazwę Rzeczpospolita Polska i godło z orłem w koronie.

_ - Dzisiaj mija równo 25 lat od momentu, w którym Sejm, jeszcze tzw. Sejm kontraktowy, podjął decyzję, która w zasadzie kończyła istnienie PRL _ - przypomniał Komorowski, który wspólnie z grupą uczniów wziął udział w uroczystym zapaleniu iluminacji przedstawiającej orła w koronie na fasadzie Pałacu Prezydenckiego. Prezydent podkreślił, że zmiana konstytucji, m.in. ze względu na towarzyszące jej głębokie zmiany ustrojowe w Polsce, _ oznaczała koniec PRL-u i oznaczała początek III Rzeczpospolitej _.

Przeprowadzenie zmian w konstytucji PRL - mówił Komorowski - nie tylko symbolicznie, ale także realnie zamykało _ okres walki i okres przekształcania Polski po upadku systemu komunistycznego po zwycięstwie wyborczym 4 czerwca 1989 roku _. Podkreślił też, że 25 lat temu do konstytucji, która _ była zaprzeczeniem suwerenności państwa _ dodano zapisy, _ które oznaczały, że Polska stawała się państwem suwerennym, niepodległym, państwem ludzi wolnych, państwem demokratycznym _.

Nowelizacją ustawy zasadniczej z 29 grudnia 1989 r. Sejm zmienił nazwę państwa na Rzeczpospolita Polska i przywrócił godło z orłem w koronie.

29 grudnia 1989 roku za nowelizacją głosowało 374 posłów, 11 wstrzymało się od głosu, a tylko jeden był przeciwny - poseł z PZPR. Artykuł pierwszy znowelizowanej konstytucji głosił: _ Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej _.

Z konstytucji usunięto m.in. ideologiczny wstęp, zdania o socjalizmie i gospodarce planowej oraz regulacje dotyczące przewodniej roli Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Suwerenem stawał się Naród, rozumiany jako wspólnota równoprawnych obywateli, który _ sprawuje władzę przez swych przedstawicieli wybieranych do Sejmu, Senatu i do rad narodowych; sprawowanie władzy następuje także poprzez wyrażanie woli w drodze referendum _.

Odnosząc się do partii politycznych, konstytucja stwierdzała, że zrzeszają one _ na zasadach dobrowolności i równości obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w celu wpływania metodami demokratycznymi na kształtowanie polityki państwa _.

W kolejnych artykułach zagwarantowano m.in. udział samorządu terytorialnego w sprawowaniu władzy oraz swobodę działalności gospodarczej bez względu na formę własności.

Czytaj więcej w Money.pl
Umowa Unii z Mołdawią. Komorowski za Stowarzyszenie - napisano na internetowej stronie prezydenckiej kancelarii - jest nie tylko świadectwem postępu w relacjach z UE, ale również zadaniem dla krajów stowarzyszonych.
20,3 mln zł na misję wojskową na Bałkanach Do głównych zadań Polaków należy monitorowanie przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych, patrolowanie powierzonego rejonu;,wspieranie kosowskiej policji oraz tamtejszej misji UE.
Resort obiecuje żołnierzom 2% PKB na armię Szef MON wyraził przekonanie, że w budżecie na rok 2016 znajdzie się już taki zapis.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)